Bültenler

Meta Platforms Bilanço Analizi

Meta Platforms Bilanço Analizi
Google News Icon Takip Et

📉 Meta Platforms (META), ikinci çeyrek bilanço raporunda, gelirde beklenenden daha keskin bir düşüş bildirdi. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta’nın bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 1% azalarak ilk kez düşüş gösterdi.

Meta hisseleri, yılın başından bu yana değerlerinin yaklaşık yarısını kaybetti ve yatırımcıların şirketin temel çevrimiçi reklamcılık işinin sağlığı konusundaki endişelerinin altını çizdi.

🤔 Facebook’un rahatsız edici sonuçlarının, rakipleri Snap ve Twitter tarafından geçen hafta başlatılan bir trendi takip ettiği de belirtilebilir. Bu şirketler hem hayal kırıklığı yaratan ikinci çeyrek rakamları bildirdiler hem de yöneticiler çevrimiçi reklam pazarına nüfuz eden ekonomik ve mobil platform zorluklarından bahsettiler. 

 • Şirket ayrıca 2022′de toplam giderlerinin 87 milyar ile 92 milyar dolar yerine 85 milyar ila 88 milyar dolar arasında olmasını bekliyor ve bu da kemerini sıktığını gösteriyor.
 • Metaverse ve ilgili sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini geliştirmekten sorumlu olan Meta’nın Reality Labs iş birimi, 452 milyon dolarlık satış getirdi, ancak ikinci çeyrekte 2,8 milyar dolarlık zarar kaydetti. Meta, bu iş biriminin üçüncü çeyrekte ikinciye kıyasla daha az para üretmesinin de öngörüldüğünü ekledi.
 • Ayrıca şirketin ikinci çeyrek kazanç raporuna göre CFO David Wehner, 1 Kasım’dan itibaren şirketin ilk baş strateji sorumlusu olarak yeni bir rol üstlenecek. Meta’nın şu anki finans başkan yardımcısı Susan Li, Facebook ebeveyninin yeni finans müdürü olacak.
Meta Platforms Bilanço Analizi

Aile Günlük aktif kişi sayısı (DAP) – DAP, Haziran 2022 için yıllık ortalama 4% artışla 2,88 milyar oldu.

Aile Aylık aktif kişi sayısı (MAP) – MAP, 30 Haziran 2022 itibariyle yıllık 4% artışla 3,65 milyar oldu.

Facebook günlük aktif kullanıcı sayısı (DAU’lar) – DAU’lar Haziran 2022 için yıllık ortalama 3% artışla 1,97 milyar oldu.

Facebook aylık aktif kullanıcı sayısı (MAU’lar) – MAU’lar 30 Haziran 2022 itibariyle yıllık 1% artışla 2,93 milyar oldu.

Reklam gösterimleri ve reklam başına fiyat – 2022’nin ikinci çeyreğinde, şirket genelinde yayınlanan reklam gösterimleri

Uygulama indirenlerin sayısı yıldan yıla 15% arttı ve reklam başına ortalama fiyat yıldan yıla 14% azaldı.

Sermaye harcamaları – Finansal kiralamalara ilişkin anapara ödemeleri dahil sermaye harcamaları 2022’nin ikinci çeyreğinde  7,75 milyar dolardı

Hisse geri alımları – Yılın ikinci çeyreğinde şirket A Sınıfı adi hisse senetlerinden 5,08 milyar dolarlık geri satın alım gerçekleştirdi.

Nakit, nakit benzerleri ve menkul kıymetler – Nakit, nakit benzerleri ve menkul kıymetler, 30 Haziran 2022 itibariyle 40,49 milyar dolar.

Çalışan Sayısı – Çalışan Sayısı, 30 Haziran 2022 itibariyle 83.553 olup, geçen yıla göre 32% artış göstermiştir.

👀 CFO Beklentileri:

 • CFO, 2022’nin üçüncü çeyreğinde toplam gelirin 26-28,5 milyar dolar aralığında olmasını beklediğini belirtti. Bu görünümün, “ikinci çeyrek boyunca yaşadığımız zayıf reklam talebi ortamının devam etmesi ve daha geniş makroekonomik belirsizlik tarafından yönlendirildiğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı. Ayrıca üçüncü çeyrek Reality Labs’ın gelirinin de ikinci çeyrek gelirinden daha düşük olması da bekleniyor.
 • “2022 toplam giderlerinin 85-88 milyar dolar aralığında olmasını bekliyoruz, bu da önceki tahminimiz olan 87-92 milyar dolar seviyesinden düşürüldü.”
 • “Bu yılki işe alım ve genel gider büyüme planlarımızı daha zorlu koşulları hesaba katmak için düşürdük.”
 • “Finansal kiralamalara ilişkin anapara ödemeleri de dahil olmak üzere 2022 sermaye harcamalarının 30-34 dolar  aralığında olmasını bekliyoruz.”
 • “ABD vergi yasasında herhangi bir değişiklik olmadığı için, tam yıl 2022 vergi oranımızın ikinci çeyrek oranının üzerinde olmasını bekliyoruz.”

🔍 Önemli Detaylar

 • Meta’s Quest 2 kulaklığı, genel pazar küçük kalmasına rağmen şu anda piyasadaki en popüler VR kulaklığıdır. Meta bu haftanın başlarında fiyatı 299 dolardan 399 dolara çıkaracağını söyledi.
 • Meta, bu yılın sonlarında, gerçek dünyayı kulaklığın içindeki kullanıcıya “geçmek” için cihazın önündeki kameraları kullanacak olan daha gelişmiş gözlükleri piyasaya sürmeyi planlıyor.
 • Meta ayrıca, temel kulaklık teknolojileri geliştiren VR şirketlerini ve startup’ları satın almak için de para harcadı. Ancak FTC, popüler VR uygulaması Supernatural’ın yapımcısını satın almasını engellemek için Çarşamba günü onlara dava açtı ve gelecekteki satın almaların önemli düzenleyici incelemelerle karşı karşıya kalacağını öne sürdü.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı