Borsa Haberleri

Meta, Instagram ve Facebook için Ücretli Abonelik Sunabilir

October 3, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Meta, Instagram ve Facebook için Ücretli Abonelik Sunabilir

Meta Platforms (META), Avrupa’daki kullanıcılarına Instagram ve Facebook için ücretli abonelik sunmaya hazırlanıyor. 

The Wall Street Journal’ın haberine göre şirket, geçtiğimiz haftalarda regülatörlere yaptığı başvuruda söz konusu uygulamalara reklamsız erişim için abonelik ücreti talep etmeyi planalıyor. Söz konusu gelişme, Meta’nın kullanıcılara kişiselleştirilmiş reklamları önce kullanıcı onayı almadan gösterme becerisini kısıtlamakla tehdit eden ve ana gelir kaynağını tehlikeye atan Avrupa Birliği kurallarını yönlendirmek için yaptığı bir hamle.

Meta yetkilileri eylül ayında İrlanda’daki gizlilik düzenleyicileri ve Brüksel’deki dijital rekabet düzenleyicileri ile yaptıkları toplantılarda söz konusu planı detaylandırdı. 

Meta, düzenleyicilere SNA ya da reklamsız abonelik adını verdiği planı önümüzdeki aylarda Avrupalı kullanıcılar için uygulamaya koymayı umduğunu söyledi. Teklif hakkında bilgi sahibi olan kişiler, kullanıcılara Instagram ve Facebook’a kişiselleştirilmiş reklamlarla ücretsiz olarak erişmeye devam etme ya da hizmetlerin reklamsız sürümleri için ödeme yapma seçeneği sunacağını söyledi.

Söz konusu kişiler, Meta’nın plan kapsamında düzenleyici kurumlara; masaüstünde bir Facebook ya da Instagram hesabına sahip kullanıcılardan ayda yaklaşık 10 Avro, yani yaklaşık 10,50 Dolar ve bağlantılı her bir ek hesap için yaklaşık 6 Avro ücret alacağını söylediğini belirtti. 

Meta, Apple (AAPL) ve Google’ın (GOOGL) uygulama mağazaları tarafından uygulama içi ödemeler üzerinden alınan komisyonları da hesaba katacağı için, mobil cihazlarda fiyat ayda yaklaşık 13 Avro olacak.

Temel Meta hizmetleri için bir abonelik seçeneği başlatmayı planlamak şirket için önemli bir geri dönüş. Meta CEO’su Mark Zuckerberg uzun zamandır temel hizmetlerinin ücretsiz ve destekleyici kalması konusunda ısrar ediyordu.

Bir Meta sözcüsü, şirketin “kişiselleştirilmiş reklamlarla desteklenen ücretsiz hizmetlere” inandığını ancak “gelişen yasal gerekliliklere uymamızı sağlamak için seçenekleri” araştırdığını söyledi.

Meta, Avrupa Birliği içerik denetleme yasası kapsamında yayınladığı verilere göre, AB’de yılın ilk yarısında aylık 258 milyon Facebook kullanıcısı ve 257 milyon Instagram kullanıcısı olduğunu tahmin ediyor. Şirket, ABD’de yaptığı bir menkul kıymet başvurusunda, 30 Haziran itibariyle uygulamalarında aylık 3,88 milyar aktif kişi olduğunu söylemişti.

Meta, Instagram ve Facebook için Ücretli Abonelik Sunabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal