Borsa Haberleri

Meta Değer Kaybetmeye Devam Ediyor

October 27, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Meta Değer Kaybetmeye Devam Ediyor

Facebook platformunun da sahibi olan şirket, dördüncü çeyreğe yönelik zayıf tahminler açıklaması ve Wall Street kazanç beklentilerinin gerisinde kalması üzerine çarşamba günü kapanış sonrası piyasada 19% değer kaybederek 2022 yılındaki düşüş eğilimini sürdürdü.

Meta, internet reklamcılığı harcamalarındaki kapsamlı yavaşlama, Apple’ın iOS gizlilik güncellemesi ve TikTok ile rekabetin kızışması gibi gelişmelerle mücadele ediyor. Bunlara ek olarak Meta, peş peşe iki dönem kâr kaybı açıkladı ve dördüncü çeyrekte de üçüncü kez düşüş açıklamayı bekliyor.

● Dördüncü çeyrekteki gelirin 30 milyar dolar ile 32,5 milyar dolar arasında olacağı açıklandı. Analistlerin beklentisi ise 32,2 milyar dolardı.

● Gelirin üçüncü çeyrekte 4% azalması üzerine, Meta giderleri ve harcamaları yıl bazında 19% artarak 22,1 milyar dolara ulaştı. Faaliyet geliri bir önceki yıla göre 46% azalarak 5,66 milyar dolar şeklinde gerçekleşti.

● Şirketin, VR başlıklarını geliştiren Reality Labs birimi, ilk üç çeyrekte 9 milyar dolardan fazla kayıp yaşadı.

Meta, “2023 yılında Reality Labs faaliyet zararının yıl bazında büyük oranda artmasını beklediklerini” ifade etti.

Meta Değer Kaybetmeye Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC