Borsa Haberleri

Meta Bilançosunu Açıkladı. Hisseleri Neden Yükseliyor?

April 28, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Meta Bilançosunu Açıkladı. Hisseleri Neden Yükseliyor?

Facebook’un ana şirketi Meta (FB), dün kapanış sonrası 2022’nin ilk çeyrek bilançosunu paylaştı. İlk çeyrek raporunda hisse başına kazançta düşüş yaşanmasına rağmen yeni kullanıcılar kazanmayı başaran sosyal medya devi, piyasa sonrası işlemlerde yaklaşık 13% arttı. 

Meta Bilançosunu Açıkladı. Hisseleri Neden Yükseliyor?

Geçen yılki çeyrekler incelendiği zaman Meta’nın bu yılın ilk çeyreğini kötü bir sonuçla kapatması Wall Street için pek de şaşırtıcı olmadı.

Öte yandan şirket, oldukça kötü sonuçlarla kapattığı geçen yılın dördüncü çeyreğinin ardından bu yılın ilk çeyreğini, günlük aktif kullancısı sayısının 4% oranında artması ile kısmen de olsa telafi etmeyi başardı.

  • Bir adım geriden: Şirket geçen çeyrek 1 milyon aktif kullancısı kaybetmişti. Şimdi ise Facebook günlük 1,92 milyar aktif kullanıcıya ulaştı.

Diğer taraftan, Apple (AAPL)’ın iOS gizlilik güncellemesi nedeniyle reklamlarda oluşan sorunlar Meta’nın reklam gelirini azaltmaya devam ediyor.

Reklam gelirine ek olarak ikinci çeyrek için şirket yöneticileri tarafından yapılan açıklamalara göre, gelir beklentileri de Wall Street analistlerinin tahminlerinin epey altında kalıyor. 

Meta Bilançosunu Açıkladı. Hisseleri Neden Yükseliyor?

Peki Meta’yı ikinci çeyrekte ne bekliyor?

Meta, mayıs ayında açacağı fiziksel metaverse mağazası için büyük harcamalar yapıyor. Bunun en önemli nedeni Meta’nın ilk çeyrekteki yavaş büyüme oranını ikinci çeyrekte metaverse ile arttırmayı planlaması olarak görülüyor.

Şirketin, metaverse harcamalarına hız kesmeden devam ederken sosyal medya sektöründeki diğer rakipleri de ona eşlik ediyor.

Bu rakiplerin en başında TikTok ve arkasından Snapchat geliyor. Bu iki şirketin diğer sosyal medya devlerine kıyasla çok hızlı bir büyüme oranına sahip olması göz önüne alındığında Facebook’un ana şirketi olan Meta’nın işi gittikçe daha da zorlaşıyor.

Meta Bilançosunu Açıkladı. Hisseleri Neden Yükseliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı