Meta

Meta, AB Yasalarına Uymak için Fiyatları Düşürecek

Meta, AB Yasalarına Uymak için Fiyatları Düşürecek
Google News Icon Takip Et

Meta Platforms (META), Facebook ve Instagram için aylık abonelik ücretini 9,99 avrodan 5,99 avroya indirmeyi teklif ederek, hem gizlilik hem de antitröst düzenleyicilerinin endişelerini gidermeyi amaçlıyor.

Şirketin üst düzey bir yetkilisine göre bu hamle, Meta’nın kasım ayında Avrupa’da başlattığı ve kullanıcıların gizliliklerini korumak için bir ücret ödemelerini gerektiren reklamsız abonelik hizmeti hakkında gizlilik aktivistleri ve tüketici gruplarının artan eleştirilerinin ortasında geldi.

Meta bu hizmeti, Dijital Piyasalar Yasası’na (DMA) uyum sağlamak amacıyla başlattı ve bu yasa şirketin kullanıcılara yönelik reklamları onların rızası olmadan kişiselleştirmesini engelleyerek en önemli gelir kaynağına zarar veriyor.

Şirket, ücret modelinin AB gizlilik yasaları ile yeni teknoloji kuralı DMA arasındaki çatışan talepleri dengelemeyi amaçladığını söyledi.

Meta’nın avukatı Tim Lamb, Avrupa Komisyonu’nun bir duruşmasında yaptığı açıklamada, “Bir süredir bu süreci hızlandırmak istiyorduk çünkü istikrarlı bir duruma gelmemiz gerekiyordu. Bu nedenle fiyatı tek bir hesap için 9,99’dan 5,99’a ve herhangi bir ek hesap için 4 avroya düşürmeyi teklif ettik.” ifadelerini kullandı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters