Bültenler

Merkez Bankası Politika Faizini 100 Baz Puan Düşürdü

November 18, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Merkez Bankası Politika Faizini 100 Baz Puan Düşürdü

Merkez Bankası, bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrası, politika faizini 100 baz puan düşürerek %15’e indirdi.

Eylül ve Ekim aylarında politika faizini toplamda 300 baz puan düşüren TCMB, “Fiyat istikrarı, temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli %5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.” açıklaması yaptı.

2021 yıl sonu için TCMB’nin yıl sonu enflasyon beklentisi %18,4 olurken, 2022 yıl sonu için bu oran %11,4 seviyesinde bulunuyor.

TCMB, başlıca tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının, küresel gıda fiyatları üzerinde olumsuz yansımalarının görüldüğünü söyledi.

Ayrıca yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkilerinin de yakından izlendiğini belirtti.

Ayrıca TCMB, gelişmiş ülke merkez bankalarının artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak, enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini söyledi.

  • PPK, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin, 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini bekliyor.

🏃 Bir Adım Gerisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayında yıllık enflasyonu %19,58 olarak açıklamıştı.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

Faiz Oranlarına İlişkin Basın Duyurusu

Tüketici Fiyat Endeksi, Eylül 2021

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı