Borsa Haberleri

Merck, Prometheus Anlaşması Nedeniyle Zarar Açıkladı

Merck, Prometheus Anlaşması Nedeniyle Zarar Açıkladı
Google News Icon Takip Et

Merck (MRK), kanser ilacı Keytruda ve HPV aşısı Gardasil’in güçlü satışları sayesinde ikinci çeyrekte gelir beklentilerini aştı. Ancak ilaç devi, şirketin bu yılın başlarında Prometheus Biosciences’ı (RXDX) satın almasıyla ilgili oluşan sorunlar nedeniyle üç aylık bir zarar açıkladı.

Bir önceki yılın ikinci çeyreğinde 3,94 milyar dolar veya hisse başına 1,55 dolar olan net kâr açıklayan Merck, bu yılın aynı döneminde 5,98 milyar dolar veya hisse başına 2,35 dolar net zarar etti. 

Satın alma ve yeniden yapılandırma maliyetleri hariç tutulduğunda, Merck’in hisse başına zararı bu çeyrekte 2,06 dolar oldu. 

Zarar, şirketin otoimmün hastalıkların tedavisinde uzmanlaşan Prometheus’u satın almasına yönelik 10,2 milyar dolar veya hisse başına 4,02 dolarlık bir masrafı yansıtıyor. 

Öte yandan şirketin bu çeyrek dönemde elde ettiği 15,04 milyar dolarlık gelir, bir önceki yıla göre 3% arttı.

Piyasa değeri yaklaşık 270 milyar dolar olan Merck’ün hisseleri, bu yıl yaklaşık 4% düşüş göstererek şirketi ABD’nin en büyük üçüncü ilaç şirketi konumuna düşürdü.

Merck, açıkladığı zarar rağmen 2023 yılı genelinde satış tahminini 58,6 milyar dolar ile 59,6 milyar dolar aralığına yükselterek, nisan ayı sonunda açıkladığı 57,7 milyar dolar ile 58,9 milyar dolar aralığındaki beklentisinin biraz üzerine çıktı. 

Merck, tüm yıl için kâr tahminini ise hisse başına 6,88 ile 7 dolar aralığından 2,95 ile 3,05 dolar aralığına düşürdü.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC