Borsa Haberleri

Merck, Güçlü İlaç Portföyüyle Bilançosunda Beklentileri Aştı

October 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Merck, Güçlü İlaç Portföyüyle Bilançosunda Beklentileri Aştı

Merck (MRK) oldukça ilgi gören kanser ilacı Keytruda, HPV aşısı Gardasil ve şaşırtıcı bir şekilde COVID ilacı Lagevrio’nun güçlü satışlarıyla üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde gelir ve düzeltilmiş kâr açıkladı.

İlaç devi yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 7% artışla ve analistlerin 15,32 milyar dolarlık beklentilerinin üzerinde, 15,96 milyar dolar gelir elde etti. 

Merck ayrıca aynı dönemde 4,75 milyar dolar veya hisse başına 1,86 dolar kâr açıkladı. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 4,75 milyar dolar veya hisse başına 1,28 dolar net kâr açıklamıştı. Merck’ün düzeltilmiş kârı da üçüncü çeyrekte 2,13 dolar olarla 1,95 dolar seviyesindeki analist beklentilerini aştı. 

Merck’in farklı hastalık alanları için çok çeşitli ilaçlar geliştiren ilaç sektörü, bu dönemde 14,26 milyar dolar gelir elde etti. Bu rakam, bir önceki yılın aynı dönemine göre 10% artış gösterdi. 

Lagevrio hariç tutulduğunda ilaç satışları 9% arttı. COVID antiviral tedavisi, 2022’nin üçüncü çeyreğine kıyasla 47% artışla 640 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi. Merck, bu büyümenin Japonya’daki yüksek talepten kaynaklandığını, Avustralya’daki düşük talep ve İngiltere’deki satışların tekrarlanmaması ile kısmen dengelendiğini söyledi.

Öte yandan Merck, düzeltilmiş kâr beklentisini hisse başına 2,95 ile 3,05 dolardan 1,33 ile 1,38 dolar aralığına düşürdü. Ancak bu güncellenmiş görünüm, şirketin Daiichi Sankyo ile yakın zamanda yaptığı ilaç işbirliği anlaşmasına ilişkin 5,5 milyar dolarlık veya hisse başına 1,70 dolarlık bir ön ödemeyi yansıtıyor. 

Merck, Güçlü İlaç Portföyüyle Bilançosunda Beklentileri Aştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Merck