Borsa Haberleri

Merck Co, Seagen’i Satın Alabilir

August 15, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Merck Co, Seagen’i Satın Alabilir

İlaç devi Merck & Co (MRK)’nun, biyoteknoloji şirketi Seagen (SGEN)’i satın alabileceği yönünde haberler gündeme yansıdı. 40 milyar dolarlık potansiyel satın almanın şirketin Japonya’nın en büyük ikinci ilaç şirketi Daiichi Sankyo ile yaşadığı olumsuz tahkim anlaşmasından kaynaklandığı söylendi. Söz konusu tahkim haberinin ardından Seagen hisseleri başta 2,2% düştü ancak mesai sonrası işlemlerde 2%’lik bir artışla toparlandı. Wall Street Journal’in geçen ayki bir raporuna göre daha önce de gündeme gelen bu satın alma Seagen’in mesane kanseri tedavisi için bir yürüttüğü çalışmalardan dolayı ertelendi. 

Seagen, Daiichi İle Olan Tahkimi Kazandı

Morgan Stanley geçen ay bir notta, Seagen’in Daiichi ile tahkimi kazanması durumunda öz sermayesinin 12 dolar ile 24 dolar seviyesinde hisse değerine sahip olacağını söyledi. Buna ek olarak tahkimi kaybetme durumunda ise bahsi geçen değerin 10%’a kadar gerileyebileceğini belirtti. Daiichi’nin tahkim kaybının duyurusu, Seagen’in temmuz ayının sonunda mesane kanseri alt tipi olan Padcev hakkında umut verici veriler yayınlamasının ardından geldi. 

Biyoteknoloji Şirketi Seagen’in Hisseleri Yükseldi

Biyoteknoloji şirketinin hisseleri Daiichi tahkimini kazandığını duyuran haberin ardından 26 Temmuz tarihinde 2,7% yükseldi. Seagen üzerinde satın alma notu olan HC Wainwright analisti Andrew Fein, fiyat hedefini 170 dolardan 200 dolara yükseltti. Fein, “Makro perspektiften bakıldığında bu verilerin Merck ve Seagen şirketleri arasındaki potansiyel anlaşmayı harekete geçireceğine inanıyoruz.” dedi. Finansal hizmetler şirketi Wells Fargo, haziran ayı sonlarında bir notta Seagen’in Merck’e potansiyel satışının hisse başına 250 dolar seviyesinden yapılabileceğini söyledi. Ancak bu rakamın hisse başına 200 dolar ile 220 dolar aralığında gerçekleşme ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtti. 

Merck Co, Seagen’i Satın Alabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı