Borsa Haberleri

“Meme” Hisselerindeki RoaringKitty Rallisi Sona Erdi

May 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
“Meme” Hisselerindeki RoaringKitty Rallisi Sona Erdi

GameStop (GME) ve AMC (AMC) hisseleri, 2021 meme hisseleri çılgınlığını ateşleyen “RoaringKitty” rumuzlu Keith Gill’in üç yıllık bir aradan sonra sosyal medyaya geri dönmesinin ardından bu hafta elde ettiği ciddi kazançları silmeye başladı.

Sinema zinciri AMC, son iki seansta 135% yükseldikten sonra 22% düşerken, video oyunu perakendecisi GameStop da dün Haziran 2021’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra bugün 30% değer kaybetti.

NYSE’nin en aktif işlem gören hisseleri olan perakende yatırımcılarının gözbebeklerindeki işlemler, piyasa açıldıktan dakikalar sonra durduruldu.

Aptus Capital Advisors portföy yöneticisi David Wagner, “Pandemiden gelen sermayenin çoğu kullanıldı ancak genel piyasalarda muhtemelen bunu devam ettirebilecek çok daha fazla likidite ve büyüklük var. Hisse yatırımcıları makro ya da temellere göre değil, yalnızca momentuma göre işlem yapıyor. Eğer bir süre daha devam ederse, bu durum kesinlikle Fed’e faiz oranlarını düşürme konusunda biraz tereddüt verebilir.” yorumunu yapıyor.

Gill’in çevrimiçi kişiliği olan “RoaringKitty”, dün sosyal medya platformu X’te “Braveheart” filminden bir sahne paylaştı ve William Wallace’ı canlandıran Mel Gibson “özgürlük” diye bağırırken ekranda “GameStop” kelimesi yanıp söndü.

2021 yılında, YouTube yayınları ve bir dizi Reddit gönderisi, GameStop’a perakende nakit akışı çekmeye yardımcı olmuş ve şirkete karşı bahis oynayan hedge fonlarını çok zor durumda bırakmıştı.

Perakende ticaret platformu Robinhood’un (HOOD) CEO’su Vlad Tenev X’te yaptığı açıklamada, uygulamanın dün hisse işlem hacminde 5 milyar dolara ulaştığını ve bunun son 12 ayın en yüksek rakamlarından biri olduğunu söyledi.

Vanda Research’e göre AMC ve GameStop, sırasıyla 51 milyon dolar ve 16 milyon dolarlık günlük girişlerle dün perakende yatırımcılar tarafından satın alınan ilk 10 menkul kıymet arasında yer aldı.

İki hisse de bu hafta güçlü opsiyon işlemleri kaydetti ve işlemlerin çoğu, hisse fiyatları yükseldiğinde kâr sağlayan opsiyonlarda yoğunlaştı.

“Meme” Hisselerindeki RoaringKitty Rallisi Sona Erdi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters