Borsa Haberleri

“Meme” Hisseleri, Yatırımcıları Nasıl Şekillendiriyor?

“Meme” Hisseleri, Yatırımcıları Nasıl Şekillendiriyor?
Google News Icon Takip Et

2021’deki wallstreetbets çılgınlığıyla yatırım dünyasında kendilerine güçlü bir yer edinen “meme” hisseleri, görünüşe göre piyasaların ve yatırımcıların eğilimlerini de etkiledi. 

İnternetin mizah aracı olarak adlandırılan “meme” hisselerinde, Keith Gill gibi etkili isimlerin de yeniden ortaya çıkmasıyla son yıllarda görülen hareketlilik, Benzinga kurucusu ve başkanı Jason Raznick’e göre yatırım konusunda daha fazla bilinç kazandırarak bazı yatırımcıların portföylerini çeşitlendirmeleri gerektiğini fark etmelerine yol açtı. 

Raznick, dün Schwab Networks’ün “Market On Close” programında COVID-19 pandemisi sırasında piyasaya yeni perakende yatırımcıların girdiğini ve bunun daha sonra meme hisse çılgınlığına dönüştüğünü söyledi. 

Bir içerik platformu olan Benzinga’da içeriklerin genellikle GameStop (GME) gibi popüler meme hisselerine üzerine odaklandığını belirten Raznick, bazı okuyucuların hisse hakkında aşağı yönlü haberler veya meme hisselere yatırım yapma konusunda uyarılar paylaşıldığında kızdığını söyledi.  

Raznick’e göre meme hisselerine ilişkin uyarılar, 1990’lı yılların çalkantılı dot-com balonu dönemindeki internet hisselerinin tarihinden ve yatırımların silinip gitmesinden kaynaklanıyordu.

Dot-com döneminde halka arz olan birçok şirketin iflas ettiğini belirten Raznick, “Bir nesil yatırımcıyı kaybetmek istemedim. Şimdi yatırımcılar meme hisselerinden sonra piyasadan ayrılmadı, bu da eğitim ve çeşitlendirme çabalarına bağlı olabilir.” dedi.

GameStop’un yanı sıra AMC Entertainment (AMC) ve Chewy (CHWY) gibi meme hisselerinin genellikle ana hikayeyi yönlendirdiğini belirten Raznick, “Bu tür şeyleri açıklamaya yardımcı olacak teknikler yok.” dedi ve bazı meme hisseleri için “hikayenin kulağa çok iyi geldiğini” kabul etti. 

Raznick meme hisseleri çılgınlığından ortaya çıkan en olumlu durumun perakende yatırımcıların sosyal medya üzerinden kendilerini eğitmeleri ve diğer yatırımcılardan tüm yumurtalarını tek bir sepete koymamayı ve çeşitlendirmeyi öğrenmeleri olduğunu ekledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Benzinga