Ekonomi ve Finans Haberleri

Mehmet Şimşek Duyurdu: Proje GYF

May 27, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Mehmet Şimşek Duyurdu: Proje GYF

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kentsel dönüşümü ve konut arzını hızlandıracak önemli bir projeyi kamuoyu ile paylaştı. Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) üzerinde çalıştığı Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu (Proje GYF) düzenlemesinin son aşamaya geldiğini belirten Bakan Şimşek, bu yeni düzenlemenin gayrimenkul yatırım fonlarının projelere yatırım yapmasını kolaylaştıracağını açıkladı.

Proje GYF Nedir?

Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu, gayrimenkul projelerine yatırım yapma olanağı tanıyacak ve bu fonların portföylerinin uygun hale getirilmesine imkan sağlayacak. Böylece, fonlar projeye özel arsa ve gayrimenkul projeleri içerecek şekilde yapılandırılacak. Bu düzenleme ile konut arzının artması, konut fiyatları üzerindeki piyasa baskısının azalması ve konuta erişimin kolaylaşması hedefleniyor.

Mehmet Şimşek Duyurdu: Proje GYF

Yatırımcılara Yeni İmkanlar

Yeni düzenleme, gayrimenkul yatırım fonlarının kendi veya başka geliştiricilerin projelerine yatırım yapabilmelerini mümkün kılacak. Yatırımcılar, proje bitiminde gayrimenkulün satışından veya kirasından gelir elde edebilirken, aynı zamanda ev sahibi olma şansını da yakalayacak. Ayrıca, yeni düzenleme yatırımcıların proje kaynaklı risklerini azaltacak teminat mekanizmaları getirerek mağduriyetlerin önüne geçmeyi amaçlıyor.

Kentsel Dönüşüm ve Konut Piyasasına Etkileri

Bakan Şimşek, yeni düzenlemenin kentsel dönüşüm ve konut arzında önemli bir enstrüman olacağını ve konut piyasasında arz hareketliliğini artırarak fiyatların düşüş eğilimine geçmesine katkı sağlayacağını vurguladı. Bu sayede, konut üreticileri ihtiyaç duydukları finansmanı sermaye piyasalarından daha kolay bir şekilde temin edebilecekler.

Mehmet Şimşek Duyurdu: Proje GYF

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA