BIST Şirket Haberleri

Mega Polietilen Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

April 13, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Mega Polietilen Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

Ambalaj, ayakkabı, deniz, otomotiv, promosyon, tıbbi ürünler, spor, tekstil ve inşaat ve izolasyon sektörleri için kapalı hücre polietilen levhalar sunan Mega Polietilen (MEGAP)’in, geçtiğimiz hafta bedelli sermaye artırımı SPK tarafından onaylanmıştı. Bugün başlayacak olan sermaye artırımı sürecine gelin birlikte bakalım!

Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleştirilecek?

MEGAP, onaylanan sermaye artırımı neticesinde 125 milyon TL olan mevcut sermayesini 250 milyon TL’ye çıkaracak.

Sermaye artırımının 125 milyon TL’lik kısmı 100% bedelli sermaye artırımı şeklinde gerçekleştirilecek.

Sermaye Artırımı Ne Zaman Gerçekleşecek?

MEGAP 100% oranında bedelli sermaye artırımı 13 nisan çarşamba tarihinde gerçekleştirilecek. Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) kullanımı 27 nisan perşembe tarihine kadar devam edecek.

Sermaye Artırımına Katılmak İçin Son Tarih Var mı?

Sermaye artırımına katılmak isteyen yatırımcılar, en geç 12 nisan tarihinde MEGAP hissesine sahip olmalılar.

Sermaye Artırımına Katılmak İçin Ne Yapmalıyım?

Bedelli sermaye artırımı için yatırım hesabında, her hisse başına 1 TL katılma payı ödemesi için yeterli bakiyenin bulunması yeterli olacaktır.

Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) ile ilgili daha fazla bilgi için hemen içeriğimizi incele!

Yeni Pay Alma Haklarımı (Rüçhan Kuponları) Kullanmak İçin Ne Yapmalıyım?

12 nisan tarihinde Midas yatırım hesabında MEGAP hissesine sahip olan kullanıcılar, 100% oranında MEGAP.R rüçhan kuponu hakkının tanımlandığını yatırımlarında görecekler. 

Bir örnek vermek gerekirse:

12 nisan günü piyasa kapanışı itibarıyla elinde 10 adet MEGAP hissesi olan yatırımcı, 17 nisan tarihinde 10 Adet MEGAP.R rüçhan kuponuna sahip olacaktır. İstersen yeni pay alma (rüçhan) kuponunu, hisse (pay) senedine dönüştürmeden piyasadaki mevcut kupon fiyatından satabilirsin veya takas gününü bekleyerek 17 nisan günü haklarını kullanarak 20 adet Mega Polietilen hissesine dönüştürebilirsin.

Bunun için de 1 adet MEGAP hissesi için 1 TL katılma payı tutarını 27 nisan tarihine kadar hesabında bulundurman yeterli. Kaç adet dönüştürmek istersen (adet * 1) TL pay ödeyeceğini de hatırlatmak isteriz.

Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) son kullanma tarihinde Midas, kullanıcılarının zarar etmesini önlemek için hesaplarında nakit bulunması halinde otomatik olarak bedelli sermaye artırımına dahil etmektedir.

Bedelli Sermaye Artırımı Sonrası Elimdeki Hisse Adeti Ne Olacak?

1 adet Mega Polietilen (MEGAP) hissene, 100% bedelsiz gerçekleştiğinde 1 adet ek hisse daha eklenmiş olacak.

Yeni Pay Hakkımı (Rüçhan Hakkımı) Kullanmazsam Ne Olur?

Yeni pay alma (rüçhan) kuponunun kullanılmaması durumunda, şirketin bedelli sermaye artırımına katılamazsın. Böylelikle bedelliyle eklenecek yeni hisse senetleri alma hakkını kaybedersin.

Böylece, sermaye artırımı sonrasında hisse (pay) senedinin fiyatı düşerken, sahip olduğun hisse senetlerinin adedi değişmeyeceği için toplam yatırım büyüklüğünde düşüş gerçekleşir.

Mega Polietilen Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Kamuyu Aydınlatma Platformu