Borsa Haberleri

Mega Metal, Elektrik Tüketiminin 85%’sini GES’ten Karşılayacak

Mega Metal, Elektrik Tüketiminin 85%’sini GES’ten Karşılayacak
Google News Icon Takip Et

Mega Metal (MEGMT), Kütahya ve Bilecik’te yapılmakta olan güneş enerjisi santrali (GES) projelerine bir yenisini daha ekliyor. Şirket bu kapsamda Tunceli ilinde de inşa ettireceği GES için çalışmaları hızlandırdı.

Bu yatırımlarla Mega Metal toplamda 57 MW elektrik üretecek ve elektrik tüketiminin 85%’ini bu yatırımlardan karşılayacak. Tunceli’deki güneş enerjisi projesinin yıllık ortalama elektrik üretim kapasitesinin 17 MW olarak gerçekleşmesi planlanıyor.

2025 Yılının İlk Çeyreğinde Devreye Alınması Planlanıyor

Tunceli’deki GES’E yönelik olarak çağrı mektubu almak için başvuruda bulunan şirket, başvurunun olumlu sonuçlanması halinde santrali 2025’in ilk çeyreğinde devreye alacak.

“Yatırımlarımızla Avrupa’ya yaptığımız ihracatta özel avantajlar sağlayacağız”

Mega Metal Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Ali Turgut, söz konusu yatırımlarla Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın getireceği yeni pazar koşullarına hazırlandıklarını belirterek “Yeşil Mutabakat gereği tüm şirketler karbon ayak izini azaltmak zorunda. Biz de devreye aldığımız güneş enerjisi santralleri sayesinde Avrupa’ya yaptığımız ihracatta özel avantajlar elde edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Turgut, ek olarak yapılacak yatırımlarla şirketin üretim ve faaliyetlerinde yer alan elektrik giderlerinden sağlanacak kazancın, FAVÖK ve net kârlılık üzerinde pozitif etki yaratmasını beklediklerini dile getirdi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks