Borsa Haberleri

Mega Anlaşmaların Ardından Exxon ve Chevron Bilançoları

Mega Anlaşmaların Ardından Exxon ve Chevron Bilançoları
Google News Icon Takip Et

Geçtiğimiz haftalarda biri Pioneer Natural Resources (PXD) satın alımı, diğeri Hess (HES) anlaşmasıyla gündeme gelen ABD’li petrol devleri Chevron (CVX) ve ExxonMobil (XOM) üçüncü çeyrek bilançolarını açıkladı. Ancak sonuçlar, yatırımcıları bu satın alma anlaşmaları kadar tatmin edemedi. 

Petrol şirketlerinin bilançoları, ham petrol fiyatlarının düşmesi ve yüksek maliyetlerin rafinaj ve kimyasal kârlarını azaltmasıyla bir önceki yılın rekor seviyelerinden geriledi. Sonuçlar, tarihsel standartlara göre güçlü kalmaya devam ediyor ancak bir önceki yıl görülen seviyelerin oldukça altında.

🎯 Chevron’la başlayalım. Kaliforniyalı petrol şirketi, yılın üçüncü çeyreğinde 6,5 milyar dolar veya hisse başına 3,48 dolar kâr etti. Geçen yılın aynı döneminde şirketin net kârı 11,2 milyar dolar veya hisse başına 5,78 dolardı. 

Mega Anlaşmaların Ardından Exxon ve Chevron Bilançoları

Düzeltilmiş hisse başına kârı 3,05 dolarla analistlerin 3,75 dolar beklentisinin altında kalan Chevron’un gelirleri ise 54,08 milyar dolarla 51,36 milyar dolarlık tahminleri aştı. 

🎯 Öte yandan ExxonMobil’in üçüncü çeyrekte 9,1 milyar dolar olarak açıkladığı net kârı geçen yılın aynı dönemindeki 19,66 milyar dolara göre 54% gerilese de petrol fiyatlarının toparlanlandığı bir önceki çeyreğe göre yükseldi. 

Bu dönemde şirketin gelirleri yıllık bazda 19% artışla 90,76 milyar dolara ulaştı ancak Wall Street konsensüsünün altında kaldı. 

🎖️ “Chevron ve ExxonMobil Mega-Anlaşmalar Çağını Başlattı”

Girişte bahsettiğimiz Pioneer ve Hess anlaşmalarıyla Chevron ve ExxonMobil, bir mega-anlaşmalar çağının kapılarını aralamış olabilir. 

Chevron hafta başında yaptığı açıklamada Hess’i 53 milyar dolar karşılığında satın alacağını ve böylece Guyana’nın Stabroek bölgesinde, 11 milyar varil petrol olduğu tahmin edilen 30%’luk bir hisseye sahip olacağını duyurdu.

Bu duyuru, ExxonMobil’in kaya petrolü rakibi Pioneer Natural Resources’ı 59.5 milyar dolara satın aldığını açıklamasından sadece birkaç hafta sonra geldi. Bu, Exxon’un Mobil’i satın almasından bu yana yaptığı en büyük anlaşma olurken, birleşme aynı zamanda petrol devinin ABD’nin en büyük petrol sahası olan Permian Basin’deki üretim hacmini de ikiye katlayacak.

💸 Rapidan Energy Group Başkanı Bob McNally, “Bu mega anlaşmalar, önümüzdeki yıllarda beklediğim büyük yatırım dalgasının sadece bir başlangıcı.” diyor. McNally, Exxon’un ABD kaya gazı sektöründeki varlığını derinleştirmesi ve Chevron’un gözünü Guyana’ya dikmesiyle birlikte, bu iki anlaşmanın petrol endüstrisinin geneline tereddütlerini aşıp petrol ve gaza yatırım yapma konusunda daha fazla güven aşılayacağını söyledi.

Enerji danışmanlık şirketi Rystad Energy bir notunda, “Chevron’un Hess’i büyük paralarla satın alması konsolidasyon ve büyük paralı anlaşmalar trendini hızlandırıyor.” diyor. 

Öte yandan Kpler ekonomisti Reid I’Anson Exxon-Pioneer anlaşmasının Chevron-Hess anlaşmasına kıyasla “muhtemelen biraz daha az riskli” olduğunu söyledi.

Exxon’un daha fazla getiri elde edeceğini ve Pioneer’ın üretimine tek başına günde 711.000 varil ekleyeceğini belirten I’Anson, Hess’in günde sadece 386.000 varil ekleyeceğini söyledi:

Bununla birlikte, Guyana’nın gelecekteki üretim artışı potansiyeli göz önüne alındığında Chevron’un satın alınması muhtemelen daha fazla getiri sağlayacaktır.” 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Chevron, ExxonMobil