Borsa Haberleri

McDonald’s Satış Hedeflerini Aştı! Bu Yıl Daha Fazla Restoran Açmayı Planlıyor

February 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
McDonald’s Satış Hedeflerini Aştı! Bu Yıl Daha Fazla Restoran Açmayı Planlıyor

McDonald’s (MCD) küresel aynı mağaza satışları 12,6% seviyesinde artış gösterdi. Konsensüs ise +8,0% seviyesindeydi. Bir yıl önce bu oran +12,3% seviyesinde gerçekleşmişti. Tüm segmentlerin çeyrek boyunca pozitif büyüme kaydetmesi dikkat çekti.

● ABD’deki küresel aynı mağaza satışlarında konsensüs +7,8% seviyesinde iken gerçekleşen oran +10,3% oldu. Bu sonuçlarda etkili olan faktörler stratejik menü fiyat artışları, müşteri rakamlarında büyüme ve devam eden dijital ve teslimat büyümesi.

● Uluslararası Geliştirme Lisanslı Pazarlar segmenti için aynı mağaza satışlarında 16,5%’lik bir artış kaydedildi. Japonya ve Brezilya’nın başı çektiği segment genelindeki aynı mağaza üçlü satışları açısından güçlü bir çeyrek yaşandı. Ancak COVID-19 ile ilgili hükümet kısıtlamaları nedeniyle Çin’deki aynı mağaza satışlarının negatif gelmesiyle birlikte bu artışlar kısmen dengelendi.

● Çeyreklik konsolide faaliyet geliri 8% artarken, sabit kur bazında 16% daha yüksek seviyede gerçekleşti.

● İleriye dönük değerlendirmeler yapan McDonald’s (MCD) portföyüne 2023 yılında net 1.500 restoran eklemeyi bekliyor.

McDonald's Satış Hedeflerini Aştı! Bu Yıl Daha Fazla Restoran Açmayı Planlıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha