Borsa Haberleri

McDonald’s, ABD ve Çin Restoranları Sayesinde Beklentileri Aştı

McDonald’s, ABD ve Çin Restoranları Sayesinde Beklentileri Aştı
Google News Icon Takip Et

McDonald’s (MCD), Çin’deki satışlarının toparlanması ve maskot Grimace’in ABD ziyaretlerini artırmasıyla ikinci çeyrek bilançosunda analistlerin beklentilerini aşan kâr ve gelir açıkladı. Şirket hisseleri, piyasa öncesi işlemlerde 1%’den fazla yükseldi.

Analistlerin McDonald’s’ın hisse başına kâr (EPS) ve gelir beklentileri sırasıyla 2,79 dolar ve 6,27 milyar dolardı. Şirket, her iki kalemde de beklentileri aşarak 3,17 dolar EPS ve 6,5 milyar dolar gelir açıkladı. 

Yılın ikinci çeyreğinde şirketin net kârı da geçen yılın aynı dönemindeki 1,19 milyar dolar seviyesinden 2,31 milyar dolara ulaştı. 

McDonald’s, nisan ayındaki işten çıkarmalar ve bazı çalışanlar için satın almaları içeren kurumsal yeniden yapılanma çabaları kapsamında bu çeyrek dönemde 18 milyon dolar harcadı.

Şirketin net satışları 14% artarak 6,5 milyar dolara ulaştı. Küresel zincir mağaza satışları 11,7% artışla StreetAccount’un 9,2%’lik tahminlerini aştı. 

Ayrıca McDonald’s’ın en büyük pazarı olan ABD’de zincir mağaza satışları 10,3% arttı. Şirket ayrıca, ABD’deki lokasyonlarına yapılan ziyaretlerin art arda dördüncü çeyrekte de arttığını bildirdi.

McDonald’s’ın işlettiği uluslararası pazarlarda zincir mağaza satışları 11,9% yükseldi. Şirketin uluslararası geliştirme lisanslı pazarları, ekonominin uzun süreli pandemi kısıtlamalarından sonra hâlâ toparlanmaya devam ettiği Çin’deki yüksek talep sayesinde, zincir mağaza satışlarında 14% büyüme kaydetti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC