Borsa Haberleri

McDonald’s 2027’de 50 Bin Restorana Ulaşmayı Planlıyor

Aralık 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
McDonald’s 2027’de 50 Bin Restorana Ulaşmayı Planlıyor

McDonald’s (MCD) 2027 yılına kadar 8.800’den fazla yeni lokasyon açmak ve sadakat programına 100 milyon üye eklemeyi amaçlıyor. 

McDonald’s yeni hedeflerini bugünkü yatırımcı günü öncesinde açıklarken, Wall Street ekonomi ve zayıflama ilaçlarının yarattığı tehdit konusunda endişelense de hissedarlarını Big Mac ve McNuggets gibi ürünlerine yönelik iştahın artmaya devam ettiğine ikna etmeye çalışıyor. 

Bu hedefler, fast-food devinin halihazırda genişleyen restoran ayak izinde satışları artırmaya yönelik uzun vadeli planlarının bir parçası.

McDonald’s 2024 yılı için sistem genelinde sabit para birimi cinsinden 2% satış büyümesi ve 4% net yeni restoran büyümesi öngörüyor.

McDonald’s’ın büyük gelişim planları, daha yüksek sermaye harcaması anlamına geliyor. Şirket, 2023’te 2,2 milyar ile 2,4 milyar dolar olan beklentisinden, 2024 için 2,5 milyar dolar sermaye harcaması öngörüyor. McDonald’s, 2025’ten 2027’ye kadar her yıl için sermaye harcamalarını 300 milyon ile 500 milyon dolar aralığında artırmayı bekliyor.

McDonald’s 2027 yılına kadar 50 bin lokasyonluk bir küresel ayak izine sahip olmak istiyor. Zincirin 30 Eylül itibariyle dünya çapında 41.198 restoranı bulunuyor. 

Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, Starbucks (SBUX) kasım ayında yaptığı açıklamada, şu anda 38 binden fazla olan kafe sayısını 2030 yılına kadar dünya çapında 55 bine çıkarmayı hedeflediğini belirtmişti. 

McDonald’s’ın yeni lokasyonlarının çoğu ABD’de ve Fransa, Kanada ve Avustralya’yı da içeren uluslararası işletilen pazarlar segmentinde olacak. Yöneticiler, mevcut ayak izinin eskidiğini ve ABD’de Güney ve Güneydoğu’ya kayış da dahil olmak üzere tüketicilerin şu anda yaşadığı yerleri yansıtmadığını söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti