Yatırım Rehberi

Mayısta Satıp Gitmeyin – BofA

May 8, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Mayısta Satıp Gitmeyin – BofA

Bank of America’ya göre yatırımcılar Mayısta sat ve git deyişini görmezden gelmeli çünkü seçim öncesi büyük bir yaz rallisi yaklaşıyor. Bankanın teknik araştırma stratejisti Stephen Suttmeier, bir notunda müşterilerine “Mayısta satıp gitmeyin” dedi.

Bu çok bilinen ancak çok tartışılan bir söylem. Dow Jones’un 1950’den bu yana mayıs ayı başı ile ekim ayı sonu aralığında ortalama 0,8% değer kazanmış olmasından kaynaklanıyor. Bu performans, 1 Kasım’dan 30 Nisan’a kadar görülen süreçteki 7,3%’lük değer artışından gözle görülür bir düzeyde az.

📝 Ancak Suttmeier verilere farklı bir açıdan bakıyor. Stratejist, hazirandan ağustosa kadar olan dönemin 1928’den bu yana S&P 500 için en güçlü ikinci üç aylık dönem olduğuna dikkat çekiyor.

Bank of America verilerine göre, sadece bu üç ayda, piyasa endeksi ortalama 3,2% getiri ile tarihin 65%’inde artıda seyretmiş. Bu durum, tarihin tekerrür etmesi halinde piyasanın bu yaz önemli kazançlar elde edebileceğine işaret edebilir.

Suttmeier’in bu yıl anlatıyı daha iyiye doğru değiştireceğini düşündüğü önemli bir faktör de var: 5 Kasım’da ABD’de gerçekleşecek olan başkanlık seçimleri. ABD’de başkanlık seçimi yıllarında, S&P 500 üç yaz ayında ortalama 7,3% getiri ile tarihin yaklaşık 75%’inde daha yüksek seyretmiş.

🤔 Öte yandan Suttmeier’in bu çağrısı piyasada belirsizliğin hakim olduğu bir döneme denk geliyor: 2023’te ve bu yılın ilk çeyreğinde yaşanan güçlü yükselişin ardından başta teknoloji isimleri olmak üzere hisseler, faiz oranlarının ne zaman düşmeye başlayacağına dair artan belirsizlik nedeniyle ekside seyretti. Ancak yine de nihayetinde politikada gevşemeye gidileceği ve bu yıl içinde faiz indirimine yapılacağına dair bir beklenti var. 

Fed Başkanı Jerome Powell geçen hafta yaptığı açıklamada merkez bankasının bir sonraki hamlesinde faiz oranlarını muhtemelen artırmayacağını söyledi ancak enflasyonu düşürme konusunda çok az ilerleme kaydedilmesi, faizlerin gerçekten ne zaman düşürülmeye başlanabileceğini tahmin etmeyi zorlaştırıyor.

Mayısta Satıp Gitmeyin - BofA

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC