Yatırım Rehberi

Mayısta Sat ve Git: Bir Efsane mi, Yoksa Harekete mi Geçmeli?

May 2, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Mayısta Sat ve Git: Bir Efsane mi, Yoksa Harekete mi Geçmeli?

Mevsimsel alım satım trendlerini sevenler için nisan ayı tam bir felaket oldu desek yalan olmaz. Dahası sorun, nisanın sadece düşüş ayı olması değildi. 

Hatırlayalım: S&P 500, nisanda 3% düşerek 5 aylık kazanç serisini bozdu. Ki nisan ayının güçlü bir ay olması gerekiyordu. Geleneksel olarak Dow Jones için yılın en iyi ayı (Stock Trader’s Almanac’a göre 1950’den bu yana ortalama 1,9% kazanç) ve S&P 500 için en iyi ikinci aya işaret ediyor (1,5% artışla kasım ayındaki 1,7%’lik kazançtan sonra ikinci). 

🤔 Tüm Bunlara Elveda (mı?)

Mevsimsel olarak zayıf bir altı aylık döneme girmek üzere olmamız, daha büyük bir endişe kaynağı ve yüzeysel olarak bakıldığında eski “Mayısta sat ve git” atasözü doğru çıkabilir: 1950’den bu yana Dow Industrials için yıllık ortalama kazanç mayıs başından ekim sonuna kadar 0,8% seviyesindeyken, kasımdan nisana kadar 7,3% olarak ölçüldü. 

Peki bu, sadece şimdi satış yapmanın piyasada kalmaktan daha üstün getiri sağlayacağı anlamına mı geliyor? Hayır.

DataTrek’ten Nicholas Colas, kısa süre önce daha kısa bir zaman diliminde (1980-2024) en iyi altı ay stratejisine bir göz atmış. Ayrıca verileri daha küçük parçalara ayırmış. 

Aşağıda, Colas’ıın S&P 500 için 1980’den bu yana çıkardığı mevsimsel trendleri inceleyebilirsin.

Ocak-Mayıs (5 ay): ➡️ +4.6%

Haziran-Ekim (5 ay): ➡️ +1.8%

Kasım-Aralık (2 ay): ➡️ +3.3%

Ocak-Aralık: ➡️ +10.3%

Buradan, S&P’nin hazirandan ekime kadar olan beş ayda, yılın geri kalanına kıyasla önemli ölçüde daha zayıf olduğu görülebilir. Ancak zayıflık, düşüş anlamına gelmiyor: S&P, en zayıf beş ayda bile neredeyse 2% artış gösterdi.

Stock Trader’s Almanac’tan Jeff Hirsch de piyasanın “seçim yıllarındaki büyük ilk çeyrek kazançlarının ardından nisan ve mayıs aylarında daha zayıf olma eğiliminde” olduğunu ancak yılın son yedi ayının yükselme eğiliminde olduğunu belirtti. 

✍️ Sonuç olarak, piyasa zamanlaması her zaman zor bir iştir. Çoğu zaman bunu yapmaya çalışmaya değmez.  Bu zamanlama özdeyişlerinin çoğu, daha da iyi bir özdeyiş tarafından gölgede bırakılabilir: 

Önemli olan piyasada geçirilen zamandır, piyasa zamanlaması değil.”

Mayısta Sat ve Git: Bir Efsane mi, Yoksa Harekete mi Geçmeli?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC