Borsa Haberleri

Mastercard’dan Kripto Paralar İçin Yeni Ürün

October 4, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Mastercard’dan Kripto Paralar İçin Yeni Ürün
  • Mastercard, salı günü piyasaya yeni bir ürün çıkaracağını duyurdu. Crypto Secure olarak adlandırılan bu ürün, bankaların Mastercard ağındaki kripto alım satım işlemleriyle ilişkili suç riskini değerlendirmesine yardımcı olacak.

  • Crypto Secure sistemi, kullandığı “sofistike” yapay zeka algoritmaları sayesinde Mastercard ödeme ağındaki kripto alışverişleriyle ilgili suç teşkil eden risklerin tespit edilmesini sağlıyor. Sistem, kripto işlemleri içeren halka açık bir kayıt niteliğindeki blockchain’den gelen verilerin yanı sıra diğer bazı kaynaklardan da yararlanıyor.

  • Sunulan hizmetin ardındaki güç ise Mastercard’ın geçen yıl satın aldığı blockchain güvenliği alanındaki bir startup şirket olan CipherTrace.

  • Mastercard’ın bu girişimi, yeni yeni gelişen dijital varlık piyasasındaki artan suç oranlarına “karşı atak” olarak geldi. Blockchain analiz şirketi Chainalysis’ten gelen veriler, suç bağlantıları olduğu tespit edilen cüzdanlara giren kripto miktarının geçen yıl rekor bir seviye olan 14 milyar ABD Doları seviyesine ulaştığını gösteriyor. 2022 yılında ayrıca, kripto yatırımcılarına yönelik olarak çok sayıda ses getiren hack ve dolandırıcılık olayı da yaşandı.

  • Halihazırda kullandığı benzer bir teknolojiyle nakit para işlemlerindeki dolandırıcılıkları önlemeye çalışan Mastercard, şimdi de yeni Crypto Secure ürünüyle bu önlemlerini bitcoin ve diğer sanal paralara yayıyor.

  • Visa ise geçtiğimiz yıl, yeni kripto özelliklerinin hayata geçirilmesinden NFT’lerin keşfedilmesine kadar her konuda müşterilerine yardımcı olacak bir kripto danışmanlık uygulaması çıkarmıştı.

Mastercard’dan Kripto Paralar İçin Yeni Ürün

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı