Borsa Haberleri

Mastercard, “Geleceğin Ödeme Yöntemi” Olarak Adlandırdığı Yeni Sistemini Duyurdu

June 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Mastercard, “Geleceğin Ödeme Yöntemi” Olarak Adlandırdığı Yeni Sistemini Duyurdu

Mastercrad (MA), geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada; 2030’dan itibaren hangi platformu veya cihazı kullanıyor olursa olsun, Avrupalı müşterilerinin çevrimiçi ödeme yaparken kart numaralarını manuel olarak girmelerini gerektirmeyeceğini söyledi. 

Mastercard’ın açıklamasına göre; 2023 yılına kadar Avrupa’daki kartlar “tokenize” edilecek. Başka bir deyişle, işlemlerde kullanmaya alışık olduğumuz 16 haneli kart numarası yerine, bu numaranın yerini rastgele oluşturulmuş bir “token” alacak.

Şirket; bankalar, fintech girişimleri, yatırımcılar ve diğer ortaklarla birlikte çalışarak Avrupa’da 2030 yılına kadar e-ticaret için manuel kart girişini aşamalı olarak kaldırarak tüm çevrimiçi platformlarda tek tıklamaya dayalı bir sistemi tercih ettiğini belirtti. Mastercard, bunun tüketicilerin kartlarının dolandırıcılık girişimlerine karşı güvende olmasını sağlayacağını söylüyor.

Ayrıca Mastercard’a göre; şifrelerin yerine kullanılacak bir geçiş anahtarları sunulacağı için kullanıcıların her ödeme yapmaya çalıştıklarında şifre girmesine de gerek kalmayacak. Üstelik müşterilerin parmak iziyle biyometrik kimlik doğrulamayı kullanarak ödeme sırasında tek tıklamayla ödeme yapmalarına da olanak tanıyacak.

Tokenizasyon yoluyla bir satıcının sayfasında veya elektronik cüzdanında saklanan kartlar, değiştirildikleri veya yenilendikleri zaman, depolandıkları her yerde otomatik olarak güncellenebilir olacak.

Mastercard, bu yeni “tokenizasyon” sisteminin dolandırıcılığı önemli ölçüde azaltacağını söylüyor.

Mastercard, “Geleceğin Ödeme Yöntemi” Olarak Adlandırdığı Yeni Sistemini Duyurdu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC