Borsa Haberleri

Mastercard, Dolandırıcılığa Karşı Üretici Yapay Zekâ Kullanacak

February 1, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Mastercard, Dolandırıcılığa Karşı Üretici Yapay Zekâ Kullanacak

Ödeme devi Mastercard (MA), ağındaki binlerce bankanın hileli işlemleri tespit etmesine ve bu dolandırıcılık faaliyetlerine son vermesine yardımcı olmak için bir üretici yapay zekâ modeli inşa ettiğini açıkladı.

Şirket, yeni gelişmiş yapay zekâ modeli Decision Intelligence Pro’nun, bankaların ağındaki şüpheli işlemleri gerçek zamanlı olarak daha iyi değerlendirmelerine ve yasal olup olmadıklarını belirlemelerine olanak tanıyacağını söyledi.

Mastercard’ın siber ve istihbarat iş birimi başkanı Ajay Bhalla, yeni yapay zekâ çözümünün, Mastercard’ın siber güvenlik ve dolandırıcılıkla mücadele ekipleri tarafından sıfırdan inşa edilen tescilli bir tekrarlayan sinir ağı – üretici yapay zekâ teknolojisinin temel bir parçası – olduğunu söyledi.

Bhalla “Temelde üretici yapay zekânın gücünü elde etmeye yardımcı olan dönüştürücü modelleri kullanıyoruz. Bunların hepsi şirket içinde oluşturuldu ve elimizde ekosistemden gelen her türlü veri var. İçinde bulunduğumuz işin doğası gereği, ekosistemden bize gelen tüm işlem verilerini görüyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Bhalla, Mastercard’ın bazı durumlarda “gerektiğinde” açık kaynaktan yararlandığını ancak teknolojinin çoğunluğunun şirket bünyesinde oluşturulduğunu da sözlerine ekledi.

Mastercard’ın tescilli algoritması, her yıl şirketin kart ağından geçen yaklaşık 125 milyar işlemden elde edilen veriler üzerinde eğitiliyor.

Mastercard, verilerin yapay zekânın OpenAI’ın GPT-4’ü ve Google’ın (GOOGL) Gemini’ı gibi büyük dil modellerinde olduğu gibi, kelimeler yerine kişiler arasındaki ilişkileri anlamasına ve hileli işlemlerin nerede gerçekleştiğini tahmin etmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Mastercard, Dolandırıcılığa Karşı Üretici Yapay Zekâ Kullanacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC