Borsa Yorumları

Mart Ayında Çip Satışları Normalin Üzerinde Geldi – Citi

May 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Mart Ayında Çip Satışları Normalin Üzerinde Geldi – Citi

Citi’nin yakın tarihli bir notuna göre, yarı iletken satışları mart ayında mevsimsel beklentilerin ve analistlerin tahminlerinin üzerinde artış gösterdi.

SIA tarafından yayınlanan bir rapor, mart ayında ABD’deki yarı iletken satışlarının 50,8 milyar dolara ulaşarak bir önceki aya göre 16,4%’lük kayda değer bir artış gösterdiğini ortaya koydu. Bu rakam Citi’nin 50,1 milyar dolarlık tahminini aştı ve bir önceki aya göre 12% artarak mevsimsel normlara meydan okudu.

Satışlardaki beklenmedik artış, başta analog ve mikrodenetleyiciler olmak üzere tüm ürün kategorilerindeki güçlü performansa bağlandı. Analog ve mikrodenetleyici üniteleri aylık bazda 50% gibi şaşırtıcı bir artış göstererek mevsimsel kalıpların öngördüğü 20%’lik artışın oldukça üzerine çıktı.

Citi’nin analizi, bu verilerin analog şirketlerden gelen son bilgilerle birleştiğinde, 2024’ün ikinci yarısında analog envanter yenileme olasılığını desteklediğini öne sürüyor. Sonuç olarak, analistler yarı iletken sektörüne ilişkin yükseliş görünümünü koruyor.

Daha geniş olumlu görünüme rağmen Citi, 2024 yılı yarı iletken satış tahminini yıldan yıla 11% artış olarak korumaya devam ediyor. Micron Technology (MU), Citi’nin favori ismi olarak yerini korurken, AMD (AMD), Broadcom (AVGO), Analog Devices (ADI), Microchip Technology (MCHP) ve Onsemi (ON) de bankanın “AL” notuyla değerlendirdiği diğer hisseler olarak öne çıkıyor. 

Mart Ayında Çip Satışları Normalin Üzerinde Geldi - Citi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing