Borsa Yorumları

Mark Mobius: Bu 2 Teknoloji Hissesi Her Portföyde Olmalı

October 2, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Mark Mobius: Bu 2 Teknoloji Hissesi Her Portföyde Olmalı

Deneyimli gelişmekte olan piyasalar yatırımcısı Mark Mobius, Alibaba (BABA) ve Tencent’in (TCEHY) gelişmekte olan ekonomilere yatırım yapan herhangi bir portföyde bulunması gereken iki isim olduğunu düşünüyor.

Mobius, Çinli teknoloji devlerinin son dönemdeki dalgalanmalara rağmen “herhangi bir portföyün temeli olabileceğini” belirtti ve son üç yılda hisse fiyatlarındaki inanılmaz düşüşe rağmen ikilinin “hâlâ iyi kâr elde ettiğini” söyledi.

Alibaba’nın NYSE’de de işlem gören hisseleri, Çinli yetkililer tarafından teknoloji şirketlerine getirilen yeni kısıtlamaların ardından, Ekim 2020’de zirve yaptı. Hisseler, o dönemden beri 70%’in üzerinde geriledi. Benzer şekilde, Tencent 2021’in başlarında zirve yaptı ve büyüyen teknoloji sektörüyle birlikte 60%’tan fazla değer kaybetti.

Franklin Templeton’da otuz yıl çalıştıktan sonra 2018 yılında Mobius Capital Partners’ı kuran Mobius, Alibaba’nın “ilginç yönünün, şirket için çok çok iyi olabilecek” potansiyel bölünmeleri olduğunu düşünüyor.

Mart ayında şirket, Çinli e-ticaret devinin tarihindeki en önemli yeniden yapılanma ile her biri dış finansman sağlama ve halka açılma kabiliyetine sahip altı iş grubuna ayrılacağını açıklamıştı. Geçtiğimiz hafta, bölünen şirketlerden ilki olan lojistik birimi Cainiao’yu Hong Kong borsasında listelemeyi planladığını açıkladı.

Mobius, daha küçük şirketlere yönelik uzun vadeli seçimleriyle tanınıyor ve bu kapsamda iki Çinli teknoloji devinin direncini vurguluyor. Mobius “Günün sonunda inanılmaz bir düşüş yaşadılar ama hâlâ iyi kâr elde ediyorlar.” dedi. 

Yatırım bankacılığı analistleri de Alibaba’nın birden fazla bölüm halinde yeniden yapılanma kararının, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde ekonomik büyümenin yavaşladığı bir dönemde “değerin kilidini açacağına” inanıyor.

Buna bir örnek olarak, James Lee öncülüğündeki Mizuho analistleri, BABA’ya 145 dolar seviyesinde bir hedef fiyat belirledi. Bu seviye, hissede önümüzdeki 12 ayda 70%’lik bir artışa işaret ediyor. 

Mizuho analistleri, “Ekonomik belirsizliğe rağmen, tüketim talebi fiyat indirimlerine açık gibi görünüyor ve müşteri yönetimi geliri, şirket gelirini çift haneli büyümeye yönlendiriyor. Aynı zamanda, hem Çin ticaretinin verimli kalması hem de diğer iş birimlerinin zararlarını önemli ölçüde azaltması nedeniyle kârlılıkta anlamlı bir artış görüyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Analistler ayrıca, “Merkezi olmayan bir stratejiyle, altı iş biriminin etkin bir şekilde rekabet edecek ve listeleme yoluyla değer yaratacak şekilde konumlanmasını bekliyoruz.” diye ekliyor.

🌎 “Yarı İletkenlerle Dünyayı Şaşırtacaklar”

Mobius, Çin’in “dünyayı şaşırtacağını” ve hükümetin politika önceliklerine bağlı olarak, zaman içinde yarı ilteken becerilerinde “inanılmaz ilerlemeler” kaydedeceğini öngörüyor.

Mobius, şu anda Nvidia (NVDA) ve AMD (AMD) için yüksek teknolojili çipler üreten Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’e (TSM) atıfta bulunarak, “Çiplere ve TSMC’nin Tayvan’da yaptıklarını kopyalamaya verdikleri inanılmaz önem nedeniyle dünyayı şaşırtacaklar. Bu bir gecede gerçekleşmeyecek. Ama eninde sonunda olacağına inanıyorum ve bu alanda inanılmaz ilerlemeler göreceğiz.” diyor. 

Mobius, Çin’in hedefinin yarı iletkenlerde ABD’yi geçmek olduğunu ve bunun için de teknoloji ekosistemi genelinde ilerleme kaydetmesi gerektiğini söyledi. Pekin’in sektöre yönelttiği “inanılmaz kaynakların” kanıtı olarak Huawei’nin son çip atılımlarına işaret etti.

Mark Mobius: Bu 2 Teknoloji Hissesi Her Portföyde Olmalı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC