Borsa Haberleri

Macy’s Yenileniyor: Büyüme Stratejisinde Neler Öne Çıkıyor?

Macy’s Yenileniyor: Büyüme Stratejisinde Neler Öne Çıkıyor?
Google News Icon Takip Et

Macy’s (M) satış büyümesi peşinde koşarken bir yandan da kârlılığını korumak için büyüme stratejisini değiştiren hamleler açıkladı. Şirketin beklentilerin altında kalan dördüncü çeyrek bilançosunun ardından açıklanan değişikliklerle, Macy’s hissesi 7% yükseldi.

Büyük mağaza işletmecisi, kendi adını taşıyan mağazalarından yaklaşık 150’sini kapatacağını ve daha iyi konumlara sahip ya da lüks odaklı daha fazla mağaza açacağını söyledi.

Değişiklikler, Macy’s’de neyin işe yaradığına -lüks mağaza Bloomingdale’s ve güzellik zinciri Bluemercury- ve neyin yaramadığına -özellikle zor durumdaki alışveriş merkezlerindeki isim mağazalarına- odaklanıldığını yansıtıyor. 

Şirket, dördüncü çeyrekte 8,12 milyar dolar gelir üzerinde hisse başına 2,45 dolar düzeltilmiş kâr elde etti. Perakendeci bilançosunda ayrıca Macy’s mağazalarının hem Bloomingdale’s hem de Bluemercury’den daha kötü performans gösterdiğini söyledi. 

Macy’s bilançosunu açıklamanın yanı sıra ileriye yönelik stratejisini de paylaştı. Strateji değişikliği, Bloomingdale’s eski CEO’su Tony Spring’in bu ayın başlarında Macy’s CEO’su olarak göreve başlamasından haftalar sonra geldi.

Macy’s, ocak ayında şirketin ismini taşıyan beş mağazasını kapatacağını ve 2.300’den fazla kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu.

CNBC’ye verdiği röportajda Spring, şirketin hangi mağazaların doğru noktalarda olup hangilerinin olmadığına iyice baktıktan sonra mağaza ayak izini değiştirdiğini söyledi:

Verimsiz ya da kârlı olmayan bazı mağazalarımız var ve bunları ele almamız gerekiyor. Buna karşılık, son derece verimli ve son derece kârlı mağazalarımız da var. Bugün içinde olmak istemediğimiz pazarlarımız, mağazalarımız ve merkezlerimiz var.”

🎯 Bloomingdale’s 

Yeni strateji planları kapsamında Macy’s, kendi ismini taşıyan ancak performansı zayıf kalan mağazalardan daha iyi performans gösteren Bloomingdale’s markası altında yakında daha fazla mağazaya sahip olacak.

Perakendeci önümüzdeki üç yıl içinde yaklaşık 15 yeni Bloomingdale’s mağazası açmayı planlıyor. Mazağaların konumları açıklanmadı ancak bazılarının yeni pazarlarda olacağı belirtildi.

Üst düzey mağazalar daha yüksek gelirli ve modayı takip eden müşterilere hitap ediyor ve birçok popüler lüks markayı bünyesinde barındırıyor.

Kardeş markası Macy’s’de olduğu gibi Bloomingdale’s de Bloomie’s adında daha küçük bir konsept mağazayı test ediyor. En son mali yılın sonunda Bloomingdale’s 33 lokasyona sahipti. 

🎯 Bluemercury

Bluemercury perakendecinin performansındaki en parlak nokta oldu: üç marka arasında dördüncü çeyrekte karşılaştırılabilir satış büyümesi kaydeden tek isim Bluemercury idi. 

Güzellik zinciri önümüzdeki birkaç yıl içinde daha da büyüyecek. Ana şirket Macy’s önümüzdeki üç yıl içinde en az 30 yeni Bluemercury mağazası açacağını söyledi. Ayrıca bu süre zarfında yaklaşık 30 mevcut mağaza da yeniden modellenecek. Şirket, bunlardan bazılarının yeni pazarlarda olacağını belirtti.

Macy’s Bluemercury’yi 2015 yılında 210 milyon dolara satın almıştı. Güzellik zincirinin 4 Şubat itibariyle 159 şubesi bulunuyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC