Fon Analiz

MAC Fonu Portföy Analizi: Hangi Hisseleri Tutuyor, Hangilerini Artırıyor?

May 30, 2024 • 5 dakika okuma süresi
MAC Fonu Portföy Analizi: Hangi Hisseleri Tutuyor, Hangilerini Artırıyor?

Selamlar Midaslı! Bu içeriğimizde Marmara Capital Portföy Hisse Senedi Fonu’nu (MAC) ve fonun yatırım yaptığı hisseleri inceleyeceğiz. 

MAC fonu yatırım stratejisi kapsamında, fon toplam değerinin en az 80%’ini sürekli olarak BIST’te işlem gören yerli ortaklık paylarına yapmaktadır.

Fon, ihraççı paylarına ve endekslere dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin nakit teminatlarına ve opsiyon sözleşmelerinin primlerine de yatırım yaparak portföyünü çeşitlendirebilir. 

Fon portföyünün 20%’lik bir kısmını, TCMB/Hazine ve Maliye Bakanlığı/Türkiye Varlık Fonu tarafından ihraç edilen Türk lirası borçlanma araçlarına yatırılabilir. Ayrıca, TL cinsinden yatırım fonlarına ve borsa yatırım fonlarına katılma payları, Takasbank Para Piyasası ve Ters repo işlemlerine de yatırım yapabilir. 

Fon, türüne ve yatırım stratejisine uygun olacak şekilde VİOP sözleşmelerine yatırım yaparak riskten korunma stratejileri uygulayabilir. Ayrıca, kaldıraç yaratan işlemler sadece TL cinsi varlıklarla gerçekleştirilir ve bu işlemler fonun toplam değerini aşan açık pozisyonlara yol açamaz.

Fon, yalnızca TL cinsinden varlıklara ve işlemlere yatırım yapar; döviz veya değerli madenler gibi yabancı para birimine dayalı varlıklara yatırım yapmaz.

Fonun stratejisi hakkında tüm bilgilere Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) bulunan fon izahnamesinden ulaşabilirsin.

MAC Fonu Toplam Değeri💰︎

Marmara Capital Portföy Hisse Senedi Fonu’nun toplam değeri 4,39 milyar TL seviyesindedir.

MAC Fonu Yatırımcı Sayısı🫂

MAC Fonunun 57 bin 901 yatırımcısı bulunmaktadır.

MAC Fonu Yıllık Yönetim Ücreti💸

MAC Fonu’nun yıllık yönetim ücreti 2,68% seviyesindedi.

MAC Fonu Getiri Oranları📈

MAC Fonu’nun getiri oranlarına bakıldığında (30 Mayıs 2024 tarihinde göre); son 1 yılda 153,09%, yılbaşından beri 44,63%, son 1 ayda ise 0,78%’lik bir getiri oranı olduğu görülüyor.

MAC Fonu Valör Süresi Ne Kadar?⌛︎

Marmara Capital Portföy Hisse Senedi Fonu’nun alış valörü T+1, satış valörü ise T+2 seviyesinde bulunmaktadır. 

Fon valör süresi hakkında daha fazla bilgi edinmek istersen, yazının sonunda senin için hazırladığımız bilgilendirme yazısına göz atabilirsin. 

MAC Fonu’nun Bünyesinde En Çok Hangi Hisseler Yer Alıyor?📒

Fonun, 9 Mayıs 2024 tarihli fon portföy dağılım raporuna bakıldığında en büyük pozisyona sahip olan ilk 10 hisse senetleri ve ağırlık oranları şu şekildedir; 👇

 • Tekfen Holding (TKFEN) 👉8,88%
 • Karel (KAREL) 👉7,69%
 • Teknosa (TKNSA) 👉6,94%
 • Pınar Et (PETUN) 👉6,51%
 • Enerjisa Enerji (ENJSA) 👉5,11%
 • Türk Telekom (TTKOM) 👉4,89%
 • Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT) 👉4,88%
 • Doğan Holding (DOHOL) 👉4,84%
 • Brisa (BRISA) 👉4,67%
 • Şişecam (SISE) 👉4,62% 

MAC Fonu En Çok Hangi Hisseleri Artırdı?➕︎

9 Mayıs tarihli rapora göre Marmara Capital Portföy Hisse Senedi Fonu’nun, nisan ayında portföyünde en çok artırdığı hisse senetleri ve ağırlıkları şöyledir; 👇

 • Tekfen Holding (TKFEN) 👉1,05%
 • Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT) 👉0,68%
 • Enerjisa Enerji (ENJSA) 👉0,24%

MAC Fonu’nun Ağırlığını Azalttığı Hisseler➖️

Fonun 9 Mayıs tarihli portföy raporuna göre ağırlığını azalttığı hisseler ve oranları ise şöyledir; 👇

 • Göltaş Çimento (GOLTS) 👉-2,07%
 • Çelik Halat (CELHA) 👉-1,74%
 • Ditaş Doğan Yedek Parça (DITAS) 👉-1,11%

Valör Nedir?🕐️

Valör, işleme konulan bir ürünün kıymet kazanacağı tarihi belirtmek için kullanılır. Fon yatırımlarında karşına çıkan valör süresi, işlem emrinin verildiği gün ile işlemin gerçekleştiği günün birbirinden farklı olmasını ifade eder. 

Fonlar, ihbarlı (valörlü işlem gören) ve ihbarsız (valörsüz işlem gören) olmak üzere ikiye ayrılır. İhbarsız yani valörsüz fonlarda gün içerisinde belirlenen alım-satım süresi içerisinde verdiğin alım-satım emirleri aynı gün, o günün fiyatından gerçekleştirilir. Fon yatırımı yaparken likit fonlar olarak belirtebileceğimiz aynı gün alınıp satılabilen para piyasası fonları dışında alım ve satım hep valörlü olarak gerçekleşir.

Valörlü işlem gören fonlarda, o günün fiyatı gösterge niteliği taşır. Valör günü ve emrin gerçekleşeceği fiyat, her fonun izahnamesinde bulunan “valör atlama saati” dikkate alınarak  belirlenir.

Bunu bir örnekle açıklayalım: Valör atlama saati 13:30 olan bir fonda 13:30’a kadar vereceğin alım ya da satım emrin, fonun o akşamki kapanış fiyatı üzerinden değerlendirilir. Eğer alım ya da satım emrini 13:30 sonrası verirsen fon yatırımın bir sonraki günün kapanış fiyatı üzerinden değerlendirilir.

MAC Fonu Portföy Analizi: Hangi Hisseleri Tutuyor, Hangilerini Artırıyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Tefas