Borsa Haberleri

Lyft Bilançosunda Hata Yaptı, Hisse Geri Çekildi

Lyft Bilançosunda Hata Yaptı, Hisse Geri Çekildi
Google News Icon Takip Et

Paylaşımlı araç uygulaması Lyft (LYFT), beklentileri aşan dördüncü çeyrek rakamlarıyla dün yükselse de CFO’nun basına sunulan bilançosunda bir hata yapıldığını söylemesinin ardından geri çekildi. 

Lyft CFO’su Erin Brewer bilanço sunumunda yaptığı açıklamada, şirketin basın bülteninde marj genişlemesinin yanlış ifade edildiğini söyledi. Brewer, şirketin başlangıçta belirttiği gibi 2024 için 500 baz puan veya 5%’lik büyüme yerine, gerçek artışın 50 baz puan veya 0,5% olduğunu belirtti. 

Lyft hisseleri, bilanço açıklamasından dakikalar sonra 60% ralli yaptı ancak söz konusu yazım hatası sebebiyle bu artış 16%’ya geriledi. 

Öte yandan dördüncü çeyrek sonuçları kapsamında Lyft, beklentilere paralel olarak yıllık bazda 4% artışla 1,22 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 0,18 dolar kâr elde etti. Şirketin kârı, analistlerin 0,8 dolarlık beklentisinin oldukça üzerinde geldi. 

Geçen yılın mart ayında göreve gelen CEO David Risher, şirketin yıllık müşteri sayısında rekor bir sayıya ulaştığını söyledi. Dördüncü çeyrekte yolculuk sayısı bir önceki yıla göre 26% artarak 191 milyona, aktif sürücü sayısı ise 10% artarak 22,4 milyona ulaştı.

2023 tamamında Lyft’in brüt rezervasyonları 14% artışla 13,8 milyar dolara yükselirken, dördüncü çeyrekte ise 17% artışla 3,7 milyar dolara yükseldi.

Şirketin ilk çeyrek için 3,5 milyar ile 3,6 milyar dolar aralığında gelmesini beklediği brüt rezervasyonlar, analistlerin 3,46 milyar dolarlık tahminlerinin üzerinde geldi. 

Lyft’ten yapılan açıklamada, “Bu faktörler ve 2023’e kıyasla 2024 için biraz daha düşük sermaye harcamaları planlarımız göz önüne alındığında, Lyft’in ilk kez tüm yıl için pozitif serbest nakit akışı yaratacağını öngörüyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Şirket, 2019’daki halka arzından bu yana, sürücülere ödeme yapmak ve sektördeki büyük rakibi Uber (UBER) ile rekabet etmek için yaptığı harcamalar nedeniyle zor günler yaşadı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Lyft