Bültenler

Popüler Temettü Hisseleri: Lumen, McDonald’s, PepsiCo, Nike

August 29, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Popüler Temettü Hisseleri: Lumen, McDonald’s, PepsiCo, Nike

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanabileceğin hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için, şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Bu yüzden aşağıda yer alan tarihler, “son günü” göstermektedir.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Lumen Technologies (LUMN) – 29 Ağustos

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında temettü verimi ile dikkat çeken Lumen Technologies yer alıyor. Yılda 9,29% temettü verimine sahip şirket; iletişim, ağ hizmetleri, güvenlik, bulut çözümleri ve ses hizmetleri sağlıyor. Şirket aynı zamanda tarihi zirvesinden çok aşağıda fiyatlanmasına rağmen hâlâ S&P 500 listesinde yer alıyor. 

Popüler Temettü Hisseleri: Lumen, McDonald's, PepsiCo, Nike

McDonald’s (MCD) – 31 Ağustos

Dünyanın en büyük fast-food restoran zinciri olan McDonald’s da bu haftanın popüler temettü listesinde yer alıyor. 2022’nin temettü aristokratları listesinde yer alan ve borsada istikrarlı grafiği ile dikkat çeken dünya devi, Rusya pazarından çıkmasına rağmen gücünü koruyor. Şirket hâlâ yaklaşık 100 ülkede, 39.000’den fazla lokasyonda hizmet sunuyor.

Popüler Temettü Hisseleri: Lumen, McDonald's, PepsiCo, Nike

PepsiCo (PEP) – 1 Eylül

Bir başka temettü aristokratı daha bu haftanın popüler temettü listesinde: PepsiCo! 49 yıldır temettüsünü düzenli ödeyen ve artıran şirket, enflasyona rağmen istikrarlı satışlarıyla yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. 500’den fazla marka ile gıda ve içecek satışı gerçekleştiren şirketin en önemli ürünleri arasında Pepsi, Lays ve Quaker yer alıyor. 

Popüler Temettü Hisseleri: Lumen, McDonald's, PepsiCo, Nike

Nike (NKE) – 2 Eylül

Söz konusu spor giyim ve malzemeleri olduğunda Adidas ile birlikte aklan gelen iki şirketten biri olan Nike, her yıl artırdığı temettü verimi ile dikkat çeken bir diğer şirket. Şirket 2020 yılında elde ettiği 37,4 milyar dolarlık satış geliri ile dünyanın en büyük spor ayakkabı ve giyim tedarikçisi hâline geldi. Şirket aynı zamanda “büyüme hissesi” olarak da nitelendiriliyor. 

Popüler Temettü Hisseleri: Lumen, McDonald's, PepsiCo, Nike

Midas ile birlikte temettüye dair her şeyi Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da, bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Popüler Temettü Hisseleri: Lumen, McDonald's, PepsiCo, Nike

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı