Borsa Haberleri

Lufthansa, Boeing ve Airbus’tan 9 Milyar Dolarlık Uçak Sipariş Etti

December 19, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Lufthansa, Boeing ve Airbus’tan 9 Milyar Dolarlık Uçak Sipariş Etti

Alman havayolu şirketi Deutsche Lufthansa (DLAKY), uçak üreticileri Boeing (BA) ve Airbus’tan toplam 9 milyar dolar değerinde 80 uçak sipariş ettiğini açıkladı.

Anlaşma, 2026-2032 yılları arasında teslim edilmek üzere 40 adet Boeing 737-8 MAX ve 40 adet Airbus A220-300 uçaklarını içeriyor. 

Lufthansa, satın alma işlemini 2023 yılında 2,5-3 milyar Avro (2,7-3,2 milyar dolar) ve gelecek yıl da yaklaşık aynı miktarda net yatırımla finanse etmeyi planlıyor. Şirket, söz konusu siparişin 2023-2024 yıllarındaki sermaye harcamaları üzerinde önemli bir etkisi olmayacağını belirtti.

Deutsche Lufthansa Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Carsten Spohr “Lufthansa Grubu için 1995 yılından bu yana ilk kez yeniden Boeing 737 uçağı sipariş etmek iyi bir stratejik karar. Yeni modern, sessiz, ekonomik ve verimli 737-8 uçaklarıyla hem kısa ve orta mesafeli filomuzu modernize etme hem de karbon CO2 azaltma hedeflerimize ulaşma konusunda ilerleme kaydediyoruz.” dedi. 

Lufthansa, Boeing ve Airbus’tan 9 Milyar Dolarlık Uçak Sipariş Etti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters