Borsa Haberleri

Lucid’e Büyük Hissedarından 1 Milyar Dolar Yatırım

Lucid’e Büyük Hissedarından 1 Milyar Dolar Yatırım
Google News Icon Takip Et

Lucid Group (LCID), Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun (PIF) bir iştirakinden 1 milyar dolar sermaye topladığını açıkladı ve lüks elektrikli otomobil üreticisinin hisseleri 18% ralli yaptı. 

Devlet varlık fonunun yaptığı son yatırım, Lucid’in zor durumdaki elektrikli araç girişimleri rekabeti karşısında hayatta kalma yarışında sahip olduğu önemli bir avantajın altını çiziyor.

60%’lık bir hisseye sahip olan Suudi hükümeti, Krallık ekonomisini petrolün ötesinde çeşitlendirme stratejisinin bir parçası olarak şimdiye kadar Lucid’in başarısına milyarlarca dolar yatırım yaptı.

Beklenenden daha zayıf bir taleple karşı karşıya olan Kaliforniya merkezli şirket, elde edilen geliri kurumsal amaçlar ve sermaye harcamaları için kullanmayı planladığını söyledi.

Lucid, talep artışındaki yavaşlama ve Tesla’nın (TSLA) başlattığı fiyat savaşından ağır darbe alan birkaç elektrikli araç girişiminden biri. Eski bir Tesla yöneticisi tarafından yönetilen şirket, geçen yıl ürettiği 8 bin 428 araca kıyasla 2024 yılında 9 bin adet araç üretmeyi hedefliyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters