Borsa Haberleri

Lucid Üretim Hedeflerini Düşürdü

August 4, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Lucid Üretim Hedeflerini Düşürdü

Elektrikli araç üreticisi Lucid Group (LCID), çarşamba günü üretim hedeflerini düşürdüğünü duyurdu. Şirketin bu hamlesinde tedarik zincirindeki ve lojistik süreçlerindeki sorunlar etkili oldu. Lucid, elektrikli lüks Air Sedan modeli için şu anda 37.000’den fazla rezervasyon olduğunu ancak ikinci çeyrekte yalnızca 679 araba teslim ettiğini belirtti. Ayrıca 2022’de sadece 6.000 ile 7.000 araç teslim etmeyi planladığını söyledi. Lucid’in hisseleri söz konusu açıklamaların ardından düştü. CEO Peter Rawlinson yaptığı açıklamada, “Gözden geçirilmiş üretim beklentilerimiz, tedarik ve lojistik işlemlerinde karşılaştığımız zorlukları yansıtıyor.” dedi. 

Lucid Hisseleri Yaklaşık 12% Düştü

Lucid, çarşamba günü yaptığı açıklamada teslimat beklentilerinin gerisinde kaldıklarını ve buna bağlı olarak üretim hedeflerini düşürdüklerini söyledi. Söz konusu açıklamanın ardından elektrikli araç üreticisinin hisseleri mesai sonrası işlemlerde yaklaşık 12% düştü. Ayrıca ikinci çeyrekte 97,3 milyon dolar gelir ve 33 sent hisse başına kayıp bildirdi. Şirketin mayıs ayında yaklaşık 30.000 olan rezervasyon sayısı şu anda 37.000’e ulaştı. Ancak Lucid, ikinci çeyrekte sadece 679 araç teslim ettiğini söyledi. Bununla birlikte önümüzdeki dönemde yalnızca 6.000 ile 7.000 arasında üretim yapacağını ve tam yıl teslimat kılavuzunu güncellediğini duyurdu. 

Elektrikli Araç Üreticisi Tedarik Sorunlarını Çözmeye Çalışıyor

Lucid, bir süredir yarı iletken yongası ve cam gibi ana üretim malzemelerinde tedarik problemleriyle mücadele ediyor. CEO Peter Rawlinson CNBC’ye verdiği bir röportajda konuyla ilgili olarak, tedarik zinciri sorunlarını şirketin yüzleşmek zorunda kaldığı bir darboğaz şeklinde tanımladı. Ayrıca Rawlinson, Lucid’in nakliye ve diğer hizmetleri şirket bünyesine dâhil etme sürecinde olduğunu söyledi. Elektrikli araç devi, üretim ve lojistik gibi süreçlerdeki kalite-kontrol işlemlerini yürütmesi için deneyimli Steven David’i işe aldığını duyurdu. 

Lucid Üretim Hedeflerini Düşürdü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı