Borsa Haberleri

Lucid, Suudi Arabistan’da Fabrika Açıyor

Mayıs 20, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Lucid, Suudi Arabistan’da Fabrika Açıyor

ABD’li elektrikli araç üreticisi Lucid Group (LCID) ilk yurt dışı fabrikasını Suudi Arabistan’da kuracağını duyurdu.

Lüks otomobil üreticisi çarşamba günü yaptığı basın açıklamasında, üretim tesisinin yılda 155.000 araç üretebileceğini ve başlangıçta yerel pazara hizmet edeceğini söyledi. Lucid’in Arizona’daki fabrikası yılda 350.000 adet elektrikli araç üretebiliyor.

CEO Peter Rawlinson, CNBC’den Hadley Gamble’a yaptığı açıklamada, “Bu, yılda yarım milyon araba üretme planlarını hızlandırabileceğimiz anlamına geliyor” dedi. Rawlinson, devam eden enerji krizinin “gerçekten de pilli elektrikli araçlara geçişi hızlandırdığını” belirtti.

Suudi Arabistan’ın Yatırım Bakanı Khalid al-Falih, Lucid fabrikasının sadece bir başlangıç ​​olduğunu açıkladı. CNBC’den Hadley Gamble’a verdiği demeçte, “Niyetimiz Lucid ile yetinmek değil.” dedi.

Bakan, “Lucid’in ayak izlerini takip edecek, bizimle ileri düzey görüşmelerde bulunan başka elektrikli araç üreticilerine sahibiz.” sözlerini de açıklamalarına ekledi.

Khalid al-Falih,elektrikli araç pil şirketlerinin, tedarikçilerinin ve daha fazlasının ülkede 30.000 kişilik istihdam yaratabilecek bir pazar kurmasını istiyor. 

Lucid’den Rawlinson, şirketin Suudi Arabistan’da elektrikli arabalardan daha fazlasını üretmek isteyeceğini belirtti ve fotovoltaik güneş enerjisi çiftliklerine bağlanabilecek enerji depolama sistemlerine işaret etti. 

Lucid, Suudi Arabistan'da Fabrika Açıyor

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti