Borsa Haberleri

Lowe’s’un Satışları Düşüşe Geçti

May 19, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Lowe’s’un Satışları Düşüşe Geçti

Lowe’s (LOW), çarşamba günü, dış mekan malzemelerine yönelik talebin düşmesiyle birlikte ilk çeyrekte beklentilerin altında bilanço açıkladı. Bu yüzden şirket hisseleri çarşamba günü 5% oranında düşüşe uğradı.

Bu düşüşe rağmen Lowe tam yıl için hedeflediği seviyeleri değiştirmedi. Şirket tam yıl için toplam satışların 97 milyar dolar ile 99 milyar dolar arasında değişmesini bekliyor.

Şirketin tam yıl hedeflerini değiştirmemesinin nedeni ise, enflasyona rağmen tüketiciler için yeni bir ev satın almaktansa ev dekorasyonunda değişikliğe gitmenin daha güvenli ve avantajlı olacağı düşüncesine sahip olması olarak gösteriliyor.

Yine de ülkenin bazı bölgelerindeki soğuk hava, Amerikalıları ızgara malzemesi, veranda mobilyası ve bahçe malzemeleri alımlarını ertelemeye teşvik etti. Lowe’un mayıs ayında satışlarını artırması ve daha sıcak havalar geldiğinde ikinci çeyrekte bu durumu telafi etmesi bekleniyor.

Öte yandan Lowe’un sonuçları, rakibi Home Depot (HD)‘un sonuçlarından farklıydı. Salı günü, Home Depot, Wall Street’in üç aylık kazanç ve gelir beklentilerinin ötesine geçerek, büyümesini konut takdirine ve konut uzmanlarına yönelik projelerde bir patlamaya bağladı.

Lowe bu durum için yaptığı açıklamada iki şirketin farklı müşteri portföyüne sahip olduğunu belirtti. Satışlarının yaklaşık yarısını müteahhitler, tesisatçılar ve elektrikçiler gibi ev profesyonellerinden alan Home Depot’a kıyasla, Lowe’un toplam satışlarının yaklaşık 75%’ini hane bireyleri müşterileri oluşturuyor.

Lowe’un çeyrek için net geliri, bir yıl önceki 2,32 milyar dolardan 2,33 milyar dolara yükseldi.

Fakat şirketin net satışları geçen yıl 24,42 milyar dolardan 23,66 milyar dolara düşerek analistlerin beklentilerinin altında kaldı. 

Çarşamba günü borsa sonrası işlemlerde, Lowe’s hisseleri bu yıl şu ana kadar yaklaşık 28% düştü.

Lowe's'un Satışları Düşüşe Geçti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı