Borsa Haberleri

Lowe’s Gelirlerindeki Düşüşe Rağmen Konsensüsü Aştı

February 27, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Lowe’s Gelirlerindeki Düşüşe Rağmen Konsensüsü Aştı

ABD’li perakende şirketi Lowe’s (LOW), geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde yıllık bazda gelirlerinde düşüş yaşadı. Şirket, analistlerin hâlihazırda düşük seviyedeki beklentilerini aştı. 

2 Şubat’ta sona eren dönemde Lowe’s 18,60 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 1,77 dolar kâr elde etti. Analistler gelirlerin 18,45 milyar dolar, hisse başına kârın da 1,68 dolar olmasını bekliyordu. 

Şirket beklentileri aşsa da satışlarının bir önceki yılın aynı dönemindeki 22,4 milyar dolara göre gerilediğini gördü. Perakendecinin net kârı ise 2022 yılının son çeyreğindeki 957 milyon dolardan geçtiğimiz yıl 1,02 milyar dolara yükseldi. 

Ev geliştirme şirketi dördüncü çeyrek için hâlihazırda düşük beklentilerle karşı karşıyaydı. CEO Marvin Ellison’un şirketin daha pahalı ürünlerde ve isteğe bağlı ev projelerinde “beklenenden daha büyük bir geri çekilme” görüldüğünü söylemesinin ardından şirket kasım ayında tüm yıl tahminini düşürmüştü.

Karşılaştırılabilir satışlar, ev geliştirme perakendecisinin kendin yap projelerine olan talebin zayıflaması ve ocak ayındaki kötü hava koşulları nedeniyle yıllık bazda 6,2% geriledi. Tesisatçıları, elektrikçileri ve müteahhitleri içeren bir kategori olan ev profesyonellerine yönelik karşılaştırılabilir satışlar ise bu çeyrekte yıllık bazda yatay seyretti.

Lowe’s, ekonomik belirsizliği mevcut mali yıl için de tahminlerine dahil ettiğini söyledi. Toplam satışların 84 milyar ile 85 milyar dolar aralığında olmasını beklediğini, bunun da 2023 mali yılında 86,38 milyar dolar seviyesinden bir düşüş anlamına geleceğini söyledi. Karşılaştırılabilir satışların bir önceki yıla kıyasla 2% ile 3% aralığında azalacağını öngören şirket, hisse başına kârın yaklaşık 12 ile 12,30 dolar aralığında gelmesini bekliyor.

Perakendecinin ana rakiplerinden biri olarak Home Depot (HD), geçen hafta Wall Street beklentilerini aştı ancak satışlarında yıllık bazda düşüş gördü ve pandemi sırasında alışılmadık derecede yüksek talebin ardından geçen yılı “ılımlı” bir yıl olarak tanımladı. Şirket ayrıca müşterilerin yüksek faiz oranları nedeniyle daha büyük projeleri ertelemeye devam ettiğini söyledi.

Lowe’s Gelirlerindeki Düşüşe Rağmen Konsensüsü Aştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Lowe’s