Borsa Haberleri

Lowe’s 2. Çeyrekteki Zayıf Satışlarına Rağmen Yükseldi

Lowe’s 2. Çeyrekteki Zayıf Satışlarına Rağmen Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Lowe’s (LOW), tüketicilerin bahar döneminde zayıflayan talebi sebebiyle ikinci çeyrek bilançosunda karışık rakamlar açıklasa da yıl sonu tahminlerini sabit bıraktı. Hisse, açılış öncesi işlemlerde 3%’e yakın değer kazandı. 

Şirketin 4 Ağustos’ta sona eren çeyrek dönemde gelirleri 24,99 milyar dolarlık konsensüs beklentinin altında, 24,96 milyar dolar oldu. Ancak 4,56 dolarlık hisse başına kârı (EPS) 4,49 dolar olan beklentiyi aştı.

Lowe’s bu dönemde 2,67 milyar dolar net gelir açıklarken, bu rakam bir önceki yılın aynı döneminde 2,99 milyar dolardı. 

Şirketin net satışları da bir önceki yılki 27,48 milyar dolardan düştü. Karşılaştırılabilir satışlar mali yılın ikinci çeyreğinde 1,6% azaldı. FactSet’e göre bu, analistlerin beklediği 2,6%’lık düşüşten daha iyi.

Lowe’s 2. Çeyrekteki Zayıf Satışlarına Rağmen Yükseldi

Lowe’s, COVID salgınının körüklediği olağandışı yüksek talebin azalmasıyla satışların bu yıl yavaşlayacağının sinyalini Wall Street’e çoktan vermiş ve mayıs ayında 2023 tahminlerini düşürmüştü.

Rakibi Home Depot (HD) da azalan talep konusunda benzer bir tavır takındı. Geçtiğimiz hafta şirket, beklentilerin üzerinde çeyrek sonuçlar açıklamasına rağmen, önümüzdeki yılın daha zorlu geçeceğine dair beklentilerini yineledi. 

Bu görünüme paralel Lowe’s da yılın geri kalanına yönelik tahminlerini sabit bıraktı. Bu dönemde toplam satışların 87 milyar dolar ile 89 milyar dolar arasında değişeceğini öngören şirket, karşılaştırılabilir satışların bu mali yılda 2%-4% aralığında değişeceğini düşünüyor. 

Şirket, düzeltilmiş EPS’in de 13,20 ile 13,60 dolar aralığında gelmesini bekliyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC