Borsa Haberleri

Lityum Kıtlığı Endişesi: EV Talebini Karşılamayabilir

Haziran 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Lityum Kıtlığı Endişesi: EV Talebini Karşılamayabilir

Elektrikli araçlar (EV) sektöründe yaşanan hızlı büyüme, lityum kaynaklarını zorluyor ve olası bir lityum kıtlığı endişesi doğuruyor gibi görünüyor. 

Reuters’ın haberine göre, maden izinlerinde yaşanan gecikmeler, işgücü eksiklikleri ve yüksek enflasyon gibi faktörler, lityum kıtlığı sorununu daha da karmaşık hale getiriyor.

Otomobil üreticilerinin elektrifikasyona yönelik agresif hamleleri, olası bir lityum kıtlığının onları daha düşük kaliteli metal kullanmaya zorlaması riskini doğuruyor. Bu durum, bir EV’nin batarya menzilini olumsuz yönde etkileyebilir.

Lityum üreticisi Lake Resources başkanı Stu Crow, bir konferansta “Burada gördüğümüz panik ile sektör içindeki arzı garanti altına alma çabaları arasında bir uyumsuzluk var.” dedi. 

Hatta Avustralyalı şirket, enerji kaynağı ve diğer lojistik endişeleri nedeniyle Kachi lityum projesinin ilk üretimini üç yıl erteledi.

Fastmarkets’a göre, geçen yıl 45 adet lityum madeni faaliyet gösteriyordu. Bu yıl 11’inin ve gelecek yıl 7’sinin açılması bekleniyor. Ancak bu hız, büyüyen küresel EV talebiyle kıyaslandığında yetersiz kalıyor.

Otomobilciler tam gaz devam: EV üreticisi Rivian’dan (RIVN) Tara Berrie, “Yatırımlar devam etmek zorunda, aksi takdirde zaten çok uzun olan (lityum) süre çizelgelerine daha fazla gecikme olacak.” yorumunu yaptı.

Uyarı: Bu durum, halihazırda üretimlerini artıran ve lityum bataryalarına geçiş yapan Ford Motor (F), Tesla (TSLA) ve General Motors (GM) gibi elektrikli araç üreticilerini de zorlayabilir. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti