Borsa Haberleri

Lityum Hisseleri Neden Düştü?

November 16, 2022 • 1 dakika okuma süresi
Lityum Hisseleri Neden Düştü?

Çinli büyük bir katot üreticisinin üretimde kesintiye gideceği söylentileri üzerine Asyalı lityum üreticilerinin değer kaybetmesinin ardından Albemarle (ALB) 8,1% düşüşle salı günü S&P 500’ün en çok kaybeden ismi oldu.

● Ayrıca Livent (LTHM) 6,2%, Lithium Americas (LAC) 3,7%, Piedmont Lithium (PLL) 7,1%, Sigma Lithium (SGML) 8,8% ve SQM (SQM) 2,1% değer kaybetti.

● The West Australian’ın yaptığı habere göre Credit Suisse analisti Saul Kavonic, Çin lityum vadeli işlemlerindeki keskin düşüşü “Çin’deki büyük bir katot üreticisinin üretim hedeflerini düşürmüş olabileceği yönündeki söylentilere ve bazı Çinli firmaların 2023 sonu için piyasada bir gevşeme olacağını öngörmelerine” bağladı.

● Goldman Sachs, 2023’ten itibaren arzın talepten fazla olacağı öngörüsüyle bu hafta lityuma ilişkin aşağı yönlü görüşünü tekrarladı.

Lityum Hisseleri Neden Düştü?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha