Borsa Haberleri

Lila Kağıt: Halka Arz Gelirlerinin 60%’ını Yeni Yatırımlarda Kullanacağız

April 30, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Lila Kağıt: Halka Arz Gelirlerinin 60%’ını Yeni Yatırımlarda Kullanacağız

Lila Kağıt (LILAK) Genel Müdürü Alp Öğücü, şirketin halka arzından elde edilecek gelirin 60%’ını yeni yatırımlar ve kapasite artışları için kullanacaklarını belirtti.

Lila Kağıt’ın halkı arzı kapsamında talepler bugün toplanmaya başladı. Talep toplama yarın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü sebebiyle 1 gün aranın ardından 2 ve 3 Mayıs günlerinde devam edecek.

Öğücü şirkete ilişkin açıklamalarda da bulundu. Tekirdağ Ergene’de 300 bin metrekare alan üzerinde, yıllık 271 bin ton kurulu kapasiteyle faaliyet gösterdiklerini anlatan Öğücü, burada üretilen kağıdın bir bölümünün bobin olarak dünyanın birçok noktasındaki konverting tesislerine ham madde olarak gönderdiklerini belirtti. Öğücü, geri kalan kısmının ise tesislerinde işlenilerek tüketici ürünlerine dönüştürüldüğünü aktardı.

81 Ülkeye İhracat

Öğücünün verdiği bilgilere göre şirketin ihracatı, Avrupa’dan, Orta Doğu’ya, Afrika’dan, Kuzey ve Güney Amerika’ya kadar çeşitli coğrafyalarda 81 ülkeye ulaşmış durumda. Öğücü konuya ilişkin olarak “1000’i aşan çalışanımızın emeği sayesinde yıllık ortalama 1 milyar rulo ve 20 bin konteyner ve tıra denk gelecek ölçüde ürün transferi gerçekleştirerek kendi alanımızda büyük bir ekosistem yarattık” dedi.

“2023’te 218 Milyon Dolarlık İhracat Yaptık”

Öğücü, 95%’lik bobin kağıt ve 28%’lik konverting ürün ihracatı yaptıklarını aktararak Türkiye’nin de temizlik kağıdı sektöründe önemli bir ihracatçı ve üretici konumunda olduğunu dile getirdi.

Öğücü, temel ham madde olan selülozun tamamının ithal edilme durumunda olduğunu ancak buna rağmen 70% ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti. Öğücü şöyle devam etti:

“İhracattaki başarımızla sektörümüzde öne çıkıyor, 2023’de gerçekleştirdiğimiz 218 milyon dolarlık ihracat ile ülkemizin döviz gelirlerinin artmasında itici bir rol oynuyoruz. Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’yu dahil ettiğimizde sektöründe en büyük kapasiteye sahip ilk 10 şirket arasında yer alıyoruz. Aynı anda çok fazla sayıda pazara, müşteriye, çeşitli ürün gamıyla hizmet veriyoruz”

“5 Milyar TL’den Fazla Yatırım Planımız Bulunuyor”

Şirketin halka arzına ilişkin olarak bilgi de veren Öğücü, halka arzdan elde edilecek gelirin 75%’inin yeniden şirkete sermaye olarak konacağını bildirdi. Öğücü şöyle devam etti:

“Bu sürecin sonunda halka açıklık oranımız 20,34% olacak. Sürdürülebilir büyüme hedeflerimiz doğrultusunda halka arz izahnamemizde de detaylarına yer verdiğimiz üzere 5 milyar TL’yi aşan bir yatırım planımız bulunuyor. Halka arzdan elde edilecek gelirin 60%’lık kısmını yeni yatırımlar, kapasite artışı için kullanacağız.”

Lila Kağıt: Halka Arz Gelirlerinin 60%'ını Yeni Yatırımlarda Kullanacağız

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA