Borsa Haberleri

Li Auto Rapor: Yüksek Teslimat Rakamlarına Rağmen Artan Zarar

December 12, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Li Auto Rapor: Yüksek Teslimat Rakamlarına Rağmen Artan Zarar

Cuma günü yaptığı açıklamada dördüncü çeyrek için araç teslimat adedinde ve gelirde artış öngören Çinli şirket Li Auto, üretim artışı ve daha iyi maliyet yönetimine güveniyor.

● Bir yıl önce 30 Eylül itibarıyla sona eren üçüncü çeyrek için 21,5 milyon yuan net zarar açıklayan elektrikli araç üreticisinin bu yılki net zararı 1,65 milyar yuan (237,55 milyon dolar) seviyesinde.

● Çoğu otomobil üreticisi artan malzeme maliyetleri ve küresel çip krizinden olumsuz etkilenmesine rağmen Li Auto, küresel tedarik zinciri sorunları çözüldükçe teslimat rakamlarının ve üretim kapasitelerinin artmasını bekliyor.

● Rakipleri olan Xpeng ve Nio, yükselen enflasyon nedeniyle daha büyük zararlar açıkladı.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, ilgili tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

Li Auto cuma günü yaptığı açıklamada, dördüncü çeyrekte bir yıl öncesine göre 36,3% artışla 45-48 bin araç teslimatı yapmayı ve gelirlerinin 65,8% yükselerek 16,51 milyar yuan (2,38 milyar dolar) ile 17,61 milyar yuan arasında olmasını beklediklerini belirtti.

● Otomobil üreticisinin finans direktörü Tie, “Geleceğe dönük bir değerlendirme yaptığımızda; hızlı üretim artışı, sıkı çalışma politikası ve sorumlu maliyet yönetimi sayesinde daha büyük ölçek ekonomileri gerçekleştireceğimiz (düşük maliyetle yüksek üretim adedi) ve maliyetleri daha da aşağı çekeceğimiz konusunda iyimseriz.” ifadelerini kullandı.

● Şirketin çeyrek dönemdeki araç satışları bir yıl öncesine göre 22,5% artarak 9,05 milyar yuan seviyesine yükselirken marjlar 21,1%’den 12%’ye düştü.

● 26.524 adet araç teslimatının yapıldığı eylül çeyreğinin ardından ekim ve kasım aylarındaki teslimat rakamları 25 bini aştı.

Li Auto Rapor: Yüksek Teslimat Rakamlarına Rağmen Artan Zarar

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters