Nio

Li Auto, NIO ve XPeng, Ocak’ta Teslimatlarını Artırdı

February 1, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Li Auto, NIO ve XPeng, Ocak’ta Teslimatlarını Artırdı

Çin’in elektrikli araç (EV) pazarının önde gelen üreticileri Li Auto (LI) Xpeng (XPEV) ve Nio’nun (NIO) ocak ayı teslimatları, güçlü artışlar yaşadı. 

🎯 Li Auto, ocak ayı teslimatlarında yıllık bazda 105,8%’lik bir artışla toplam 31.165 araç teslimatı gerçekleştirdi. Böylece Ocak 2024 sonunda şirketin teslim ettiği toplam araç sayısı 664 bin 529’a ulaştı.

Li Auto Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Xiang Li “2024 yılı bizim için benzeri görülmemiş bir büyüme yılı olacak ve kullanıcılarımızın değişen taleplerini karşılamak üzere sekiz rekabetçi modelden oluşan bir portföy oluşturacağız. 2024 lansmanlarımız, mart ayında yeni araçlarımızın piyasaya sürülmesi ve teslimatlarının başlamasıyla başlayacak.” ifadelerini kullandı.

🎯 XPeng, ocak ayında toplam 8.250 akıllı elektrikli araç teslim etti ve bu rakam, yıllık bazda 58%’lik bir artışa işaret etti. 

Bu dönemde şirket, X9 Ultra Smart isimli aracını piyasaya sürdü ve 100’ün üzerinde Çin şehrine bu araçtan toplam 2.478 teslimat gerçekleştirdi. Siparişlerin 70%’ine hakim olan X9 Max teslimatları, söz konusu aracın rekabet gücünü ve gelişmiş akıllı teknolojisini vurguluyor. Şirket bu aracın üretimini artırdığını ve teslimatlarını hızlandırdığını belirtiyor. 

🎯 NIO ocak ayında gördüğü toplam 10.055 araç teslimatıyla yıllık 18,2%’lik bir artış kaydetti. Ancak aylık bazda ise 44%’lük bir düşüş gördü. Böylece 31 Ocak 2024 sonu itibariyle NIO’nun toplam teslimatları 459 bin 649 bin araca ulaştı. 

Teslimatların 6.307 adedi premium smart elektrikli SUV ve 3.748 adedi premium smart elektrikli sedan araçlardan oluştu. 

Stratejik bir hamleyle NIO, güç takas ağını tüm sektöre açtı ve JAC Group ve Chery Automobile ile batarya takas ortaklıklarını güçlendirdi. Ayrıca şirket, kilit yatırımcılarla birlikte Çin’de 1.000 batarya takas istasyonu kurmayı hedefleyen Zhongan Energy’yi kurdu.

Li Auto, NIO ve XPeng, Ocak’ta Teslimatlarını Artırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha1, 2, 3