Borsa Haberleri

Lansman Sonrası Apple Hisselerindeki Hareketlenme Nasıl Olacak?

September 7, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Lansman Sonrası Apple Hisselerindeki Hareketlenme Nasıl Olacak?

Teknoloji devi Apple (AAPL), bugün yeni iPhone, Apple Watch ve AirPods modellerini tanıtacağı bir lansman düzenliyor. Yatırım araştırma şirketi Bernstein, Apple hisselerinin geçmişteki S&P 500 verileri dikkate alındığında “İyi yönlü keskin bir performans göstermesini beklemeyin.” açıklamasını yaptı. 

Bernstein şirketinden Toni Sacconaghi, salı günü yaptığı açıklamada, “Tarihsel olarak Apple hisseleri, iPhone lansmanlarında bir sürpriz yaşanmadığı takdirde maddi olarak bir tepki vermiyor. iPhone lansmanını takip eden 3 ay içinde (eylülden kasım ortasına kadar) hisse değerleri oldukça düşük.” ifadelerine yer vererek bu yıl için de benzer bir durum yaşanacağını işaret etti. 

Bernstein, Apple Hisselerinin Aynı Seviyede Olacağını Öngörüyor

Bernstein verilerine göre, hisseler yeni iPhone tanıtımından sonraki 1 ay içerisinde genelde piyasada hemen hemen aynı seviyede performans gösteriyor. Ayrıca lansmanı takip eden ilk 3 ay içinde de hisselerde piyasa verileri düşük düzeyde seyrediyor. Apple lansmanlarının ardından hisselerde büyük bir değişim yaşanmamasının, etkinlik öncesinde markanın piyasada işlem görmesinden kaynaklandığı düşünülüyor. 

Lansman Sonrası Apple Hisselerindeki Hareketlenme Nasıl Olacak?

Yatırım araştırma şirketinin açıklamalarına göre Apple hisseleri, S&P 500 listesine göre lansman etkinliğinden önce 13,9%’dan daha fazla yükseldi. Son 3 ayda ise hisse senetlerinin piyasayı 11,5% oranında geride bıraktığı belirtiliyor. Bank of America’dan Wamsi Wohan ise müşterilerine, yeni modellerin tanıtımının ardından Apple hisselerinin biraz düşebileceğini açıkladı. Ancak Wohan hisse düşüşünün 30 ile 60 gün içerisinde de toparlanabileceğinin altını çizdi.

Lansman Sonrası Apple Hisselerindeki Hareketlenme Nasıl Olacak?

Analistlere Göre iPhone Pro Modellerine Daha Çok Yatırım Bekleniyor

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan analistler, Apple hisse senetlerinin enflasyon artışı ve tedarik zinciri sorunları gibi durumlardan etkilenebileceğini belirtiyor. Birçok analist iPhone konusunda serilerin Pro modellerine daha fazla yatırım beklediklerini işaret ediyor. Credit Suisse’den Shannon Cross konuya ilişkin “Müşterilerin cihaz başına yalnızca birkaç dolar daha ödemesi gerekeceğinden taksit planlarının yaygınlaşmasının etkiyi önemli ölçüde azaltacağına inanıyoruz.” dedi.

Analist Samik Chatterjee ise JPMorgan Chase’in, giyilebilir teknoloji ürünler pazarındaki fiyat artışlarının, yatırımcı duyarlılığını daha fazla etkilemesini beklediğini söyledi. Ayrıca Bernstein’dan Sacconaghi de Noel ile yılbaşı arasındaki dönemin gelirlerin 7% ile 8% artışı göz önünde bulundurulduğunda Apple’ın ilk mali çeyreğine fazladan bir hafta eklenmesinin sonuçları etkileyebileceğine inanıyor.

Apple hisseleri 52 haftanın en yüksek seviyesinden 15% daha fazla ve yılın başından bu yana 13%’den fazla değer kaybetti.

Lansman Sonrası Apple Hisselerindeki Hareketlenme Nasıl Olacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı