Borsa Haberleri

Küresel Temettüler, 2023’te Rekor Seviyeye Ulaştı

Küresel Temettüler, 2023’te Rekor Seviyeye Ulaştı
Google News Icon Takip Et

Dünya genelinde şirket temettüleri, 2023 yılında 1,66 trilyon dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Üç ayda bir yayınlanan Janus Henderson Global Temettü Endeksi (JHGDI) raporuna göre, geçen yıl dünya genelinde borsada işlem gören şirketlerin 86%’sı temettülerini ya artırdı ya da korudu. Bu yıl ise temettü ödemelerinin 1,72 trilyon dolarla yeni bir rekora ulaşacağı tahmin ediliyor.

2023’te dünyanın en büyük temettü ödeyen ismi Microsoft (MSFT) olurken, yazılım devini sırasıyla Apple (AAPL) ve Exxon Mobil (XOM) izledi.

İngiliz varlık yöneticisi Janus Henderson, kurumsal temettülerin toplam değerinin 2022’deki 1,57 trilyon dolardan, kur hareketleri, özel temettüler, zamanlama değişiklikleri ve endeks değişikliklerini hesaba katan temel büyüme ile 2022’ye göre 5% arttığını söyledi.

Janus Henderson küresel hisse gelirleri başkanı Ben Lofthouse, “Çoğu sektörde kurumsal nakit akışı güçlü kaldı ve bu da temettüler ve hisse geri alımları için bol miktarda destek sağladı.” yorumunu yapıyor. 

Öte yandan yüksek faiz oranları banka marjlarını artırdı ve bankalar 2023’te hissedarlara 220 milyar dolarlık rekor bir ödeme yaptı; bu, 2022’ye göre 15%’lik bir artışa işaret ediyor ve pandemi sırasında banka ödemelerinin dondurulmasının ardından görülen toparlanmanın devam ettiğine işaret ediyor.

Rapora göre, düşük emtia fiyatlarının madencilik kârları üzerindeki baskısı nedeniyle, bankacılık kâr paylarındaki artışın olumlu etkisi madencilik sektöründeki kesintilerle neredeyse tamamen dengelendi.

BHP (BHP) ve Rio Tinto (RIO) gibi önde gelen madencilik şirketleri ile Petrobras (PBR), Intel (INTC) ve AT&T (T) gibi şirketlerden gelen yüksek temettü kesintileri, 2023 küresel temettü büyüme oranını 2 puan düşürdü.

Raporda, “Etkisi alışılmadık derecede büyük olan bu iki sektörün (bankacılık ve madencilik) ötesinde, çeşitlendirilmiş bir portföyün önemini gösteren bir şekilde, kamu hizmetleri, yazılım, gıda ve mühendislik gibi çeşitli sektörlerden cesaret verici bir büyüme gördük.” ifadeleri yer aldı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters