Bültenler

Küresel Piyasalarda Tayvan Ziyareti Gerginliği!

August 3, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Küresel Piyasalarda Tayvan Ziyareti Gerginliği!

Borsa ve Yatırımcılar

Wall Street, geçtiğimiz gün ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesiyle yükselen jeopolitik gerilimlerin ardından düşüşle kapandı. ABD’den Tayvan’ı yalnız bırakmayacaklarına ilişkin açıklama gelirken Çin tarafından ise misilleme hamleleri geldi.

 • Tayvan ziyaretinin sonuçları: Çin, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesi sonrasında 4-6 Ağustos’ta Tayvan etrafında askeri tatbikat yapacağını duyurdu. Çin, ayrıca Tayvan’ın doğu sahillerinde füze testi yapacağını da açıkladı.
 • ABD’deki elçisini geri çağırmak ve Tayvan ticaretinde kısıtlamalara gitmek de Çin’in bu konudaki diğer hamleleri oldu. Henüz Joe Biden ve Şi Jinping görüşmesinin iptal edileceği haberi gelmedi fakat bütün gözler bu görüşmenin gidişatına çevrildi.
 • Ayrıca Çin’in pil devi CATL, yeni bir ABD pil fabrikasına milyarlarca dolar yatırım yapma planlarını duraklatacağını bildirdi. 

FED başkanlarından şahin tonda açıklamalar: Cleveland Fed Başkanı Loretta J. Mester, “enflasyonu 2%’ye geri getirmenin biraz zaman alacağını” söyledi ve yavaşlayan ekonomiyle ilgili endişeleri görmezden gelerek, yavaşlamanın “gerekli” olduğunu vurguladı. 

Yorumlar, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly’nin FED’in enflasyonu düşürme işinin “bitmekten çok uzak” olduğunu söylemesinden birkaç saat sonra geldi. 

Chicago FED Başkanı Charles Evans, FED’in eylül toplantısında faiz oranını yarım puan artırmasını, sonrasında ise 2023’ün ikinci çeyreğine kadar çeyrek puanlık artışlara devam etmesini umduğunu söyledi. FED başkanlarından gelen açıklamalar ile resesyon endişeleri gündemdeki yerini korumaya devam etti. 

 • Peki, Resesyondan Korkulur mu? Uygulamamızın “Yatırım En’leri” bölümünde paylaştığımız “Borsayı Yenen Hisseler” ve “Durgunluk Hisseleri” listelerine bir göz atmanı öneririz. 
Küresel Piyasalarda Tayvan Ziyareti Gerginliği!

Kazanç raporları: Bugün Lucid Motors (LCID), Moderna (MRNA), Fisker (FSR), Robinhood (HOOD) raporları açıklanacak.

 • Perşembe günü: AMC Entertainment (AMC) ve Alibaba (BABA) gelir raporu açıklayacak en önemli isimlerden.
Küresel Piyasalarda Tayvan Ziyareti Gerginliği!

Korku: Piyasada etkisini sürdüren ABD-ÇİN gerginliği sonrası, piyasa duyarlılığı “korku” bölgesindeki seyrini sürdürüyor.

Hisseler

Starbucks (SBUX), ABD’li tüketicilerin enflasyona rağmen kahve harcamalarını azaltmadığını söyledi. Net satışlar 9% artışla 8,15 milyar dolara yükseldi. Şirket, ABD’deki daha güçlü bir performansla desteklenen küresel mağaza satışlarında 3%′lük bir büyüme bildirdi. Kaynak

 • Kahve devi, Çin’deki Covid kısıtlamalarının neden olduğu belirsizliği öne sürerek, geçen çeyrekte 2022 mali görünümünü askıya almıştı. Bu çeyrekte de bir beklenti yayınlamadı.
 • Şirket ayrıca, buzlu espressonun popülaritesine dikkat çekti ve bu çeyrekte ABD satışlarının dörtte üçünü soğuk içeceklerin oluşturduğunu söyledi.
 • Starbucks, çeyrek boyunca dünya çapında 318 net yeni lokasyon açarak küresel restoran sayısını 34.948′e çıkardı.

Uber Technologies (UBER), araç çağırma firmasının ilk kez üç aylık pozitif nakit akışı bildirmesinin ve üçüncü çeyrek işletme kârının iyimser olacağını tahmin etmesinin ardından neredeyse 19% arttı. Şirketin geliri, yıldan yıla 105,3% artarak 8,07 milyar dolara yükseldi ve tahminleri 700 milyon dolar aştı. Şirket, temel birim metriklerinde de sağlam bir büyüme sağladı. Kaynak

 • 29,1 milyar dolarlık brüt rezervasyonlar, bir önceki yıla göre %33’lük bir büyüme kaydetti ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Çeyrek boyunca, mobilite brüt rezervasyonları 55% artarken, teslimat brüt rezervasyonları da mütevazı bir 7% arttı. 
 • Ayrıca Uber, çarşamba günü Hintli gıda dağıtım şirketi Zomato’daki 7,8% hissesini yerel borsalarda blok ticaret yoluyla 392 milyon dolara sattı. Anlaşmanın hisse başına 50,44 rupi ile gerçekleştirildiğini söylediler. Zomato ve Uber yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Advanced Micro Devices (AMD), Haziran’da sona eren çeyrek için kâr ve gelir tahminlerini geride bırakan sonuçlar bildirdi. Çip üreticisi, mevcut çeyrekte 6,7 milyar dolar gelir beklediğini söyledi. Analistler 6,83 milyar dolarlık gelir bekliyordu. Kaynak

 • AMD’nin çipleri performans açısından Intel’i geride bıraktı ve yatırımcılar, şirketin rakibinden pazar payı almak için arz ve yürütmeye sahip olup olmadığını görmek istiyor.
 • AMD’nin ana segmentlerinin dördü de, genel gelirin yıldan yıla %70 arttığı bu çeyrekte büyüdü.
 • AMD, veri merkezi satışlarının yıldan yıla 83% artarak 1,5 milyar dolara yükseldiğini söyledi. 
 • PC ve dizüstü bilgisayar çip satışlarından oluşan müşteri segmenti geliri, iki yıllık pandemi kaynaklı artışın sonunda bilgisayar satışlarının yavaşladığına dair işaretlere rağmen, çeyrek boyunca 25% artarak 2,2 milyar dolara yükseldi. AMD, büyümenin muhtemelen dizüstü bilgisayarlar için mobil işlemci satışlarından kaynaklandığını söyledi.

Tesla (TSLA), Geçtiğimiz gün S&P 500’de en çok işlem gören hisse senedi, seans sırasında takas edilen 28,7 milyar dolarlık hisse ile Tesla oldu. Citigroup’un elektrikli otomobil üreticisine yönelik fiyat hedefini artırmasının ardından hisseleri 1,1% arttı. Kaynak

Caterpillar (CAT), Rusya’dan çıkışının etkisi, yüksek maliyetler ve güçlenen doların performans üzerinde baskı oluşturması nedeniyle gelir kaybı bildirdi. Hisseleri 5%’ten fazla düştü. Kaynak

Pinterest (PINS), Elliott Investment Management’ın şirkette en büyük yatırımcı olmasının ardından 11%’in üzerinde yükseldi. Kaynak

Yönetici Ortak Jesse Cohn ve Kıdemli Portföy Yöneticisi Marc Steinberg açıklamasında “Pinterest, önemli bir büyüme potansiyeline sahip oldukça stratejik bir işletmedir ve bugün Pinterest’teki değer yaratma fırsatına olan inancımız, bizi Şirketin en büyük yatırımcısı haline getirdi.” ifadelerini kullandı.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Küresel Piyasalarda Tayvan Ziyareti Gerginliği!
 • Altın: Altın fiyatları iki konudan etkileniyor: Pelosi’nin Tayvan ziyaretiyle ortaya çıkan ABD-Çin gerginliği ve dolar, tahvil getirilerinin gerilemesi. Bu iki konu değerli liman olma özelliğiyle bilinen altın fiyatlarına olumlu yansıyor. Spot altın ABD-Çin arasındaki gerginlik sonrası fiyatlanan jeopolitik risklerle birlikte güvenli varlık arayışından destek görmeye başladı. 
 • Jeopolitik riskler azalsa da Çin’den gelen misilleme adımları yakından takip ediliyor.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol: OPEC+ toplantısı bugün başlıyor. Toplantı öncesinde petrol piyasası ABD’nin ham petrol arzını artırıp artırmayacağını görmeyi beklerken fiyatlarda yatay bir seyir gözlemlenebilir. Genel olarak petrol fiyatları resesyon yani durgunluk endişeleri ile bir süredir geriliyor. 
 • SPI Asset Management Yönetici Ortağı Stephen Innes, “Küçük bir artış olsa da, artan durgunluk korkuları ve petrol fiyatlarında Haziran ayının başından bu yana yaşanan yaklaşık 25 dolarlık düşüş nedeniyle OPEC+’ın önemli bir üretim artışı açıklaması pek olası değil” ifadelerini kullandı.
 • ABD temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Tayvan ziyareti de Çin-ABD geriliminde ve dolayısıyla da fiyatlamalar üzerinde etkili olacağı için takip edilecek.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. 

Küresel Piyasalarda Tayvan Ziyareti Gerginliği!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı