Bültenler

Küresel Piyasalarda Perakende Haftası!

August 15, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Küresel Piyasalarda Perakende Haftası!

Borsa ve Yatırımcılar

Bu Hafta Midaslıları Neler Bekliyor? Yatırımcılar, bu hafta büyük perakende şirketlerinin açıklayacağı kazanç raporlarıyla birlikte ABD perakende satışları hakkında bir güncelleme almayı bekliyor. Bu veriler, artan fiyat baskıları arasında tüketici harcamalarının gücüne ilişkin görünümü daha net yansıtmaya yardımcı olacak. Ayrıca çarşamba günü yayınlanacak FED tutanaklarında, son toplantıda konuşulan FED’in faiz artırımlarının boyutuyla ilgili ipuçları incelenecek.

 • Refinitiv’e göre, S&P 500 şirketlerinin 90%′ından fazlası bu zamana kadar kazanç raporlarını açıkladı ve bu şirketlerin 78%′i beklenenden daha iyi sonuçlar bildirdi. Bu sonuçlar, genel S&P 500 kazançlarının bir önceki yıla göre 9,7% oranında artmasını sağladı.

Gözler Perakende Şirketlerinde!: Walmart  (WMT) ve Home Depot (HD) Salı günü ikinci çeyrek kazançlarını açıklayacak, ardından bir gün sonra Target (TGT) ve Lowe’s (LOW) kazanç raporları açıklanacak.

 • ABD’nin en büyük perakendecileri, artan fiyat baskıları ve devam eden tedarik zinciri sorunları hakkında konuşmak zorunda.
 • Hem Walmart hem de Target kısa süre önce tahminleri düşürdü ve enflasyonun marjları daralttığı ve tüketicileri isteğe bağlı alımları kısmaya zorladığı konusunda uyardı.
 • Perakendecilerin tüketici harcamalarına bakışı, enflasyonun hızını değerlendirmek isteyen yatırımcılar için önemli olacak.

Ekonomik Takvim: Bu hafta FED yetkililerinin yapacakları sözle yönlendirmelerin piyasadaki risk iştahının ve dolayısıyla piyasaların yönü üzerinde etkili olması beklenirken, FED’in son toplantısına ait tutanakları da özellikle yatırımcıların odağında olacak. 

 • Haftanın veri takviminde; 
  • Pazartesi günü New York FED sanayi endeksi, 
  • Salı günü; inşaat izinleri, konut başlangıçları, sanayi üretimi ve kapasite kullanımı, 
  • Çarşamba perakende satışlar ve FED tutanakları, 
  • Perşembe Philadelphia FED imalat endeksi, ikinci el konut satışları ve öncü göstergeler verileri takip edilecek.

FED’in Görevi Tamamlandı mı? Olumlu veriler, FED için “görev tamamlandı” anlamına gelmiyor. Merkez bankası, enflasyonun düştüğüne dair güçlü kanıtlar görene kadar faiz oranlarını artırmaya devam edecek.  Bir sonraki FED toplantısı için 75 baz puanlık faiz artırımı hala masada. Oran şu anda 2,25% – 2,5% aralığında, bir sonraki FED toplantısı ise 21 Eylül’de. FED’in politika faizi yıl sonuna kadar 3,9%’a çekilebilir.

 • Aynı Hata Bir Daha Yapılmamalı! 1970’li yıllarda enflasyon çok yüksekken FED’in faiz indirdiği bir dönem yaşandı. Richmond FED Başkanı Thomas Barkin haftasonu yaptığı açıklamalarda bu dönemi ‘politika hatası’ olarak nitelendirerek, 1970’li yıllardakine benzer bir politika hatasından kaçınmak ve enflasyonu dizginlemek için FED’in faiz artışlarının devam etmesi gerektiğini söyledi.

Çin’den Gelen Veriler: Çin’de perakende satışların Temmuz ayında bir yıl öncesine göre 2,7% arttığını açıkladı. Beklentiler 5% olması yönündeydi. Gelen veri beklentilerin altında olması sebebiyle olumsuz yorumlandı. Düşüşler özellikle perakende satışlar içinde yemek, mobilya ve inşaatla ilgili kategorilerde gerçekleşti. Çin merkez bankası, verilerin ekonominin Temmuz ayında beklenmedik bir şekilde yavaşladığını göstermesiyle, talebi canlandırmak için bugün sürpriz bir hareketle kilit borç verme oranlarını düşürdü.

Yenilenebilir Enerji Fonları: Hazır “Enflasyon Azaltma Yasası” taptaze bir şekilde gündemde yerini koruyorken ve içeriğinde yenilenebilir enerjiye ilişkin önemli adımlar bulunduruyorken gözleri bu tarafa çevirmenin belki de tam zamanı! Midaslılar için hazırladığımız “Yenilenebilir Enerji Fonları” listesinde enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin hisselerine sahip yatırım fonlarını bulabilirsin. Uygulamanın “Yatırımın En’leri” bölümündeki listeye bir göz atmanı öneririz.

Küresel Piyasalarda Perakende Haftası!

Korku: Özellikle geçtiğimiz hafta zirveden gerileyen TÜFE ve ÜFE verileri piyasada pozitif etki yaratarak, piyasa duyarlılığının yükselmesine ve “NÖTR” bölgede seyrini sürdürmesine etki etti. Bu hafta perakende görünümüne ilişkin veriler ve FED tutanakları piyasa duyarlılığı üzerinde etkili olabilir.

Hisseler

Apple (AAPL), Facebook’un reklam işine bir darbe daha indirdi. Yakın tarihli bir iş ilanı, Apple’ın talep taraflı platformunu (DSP) yönetmek için bir ekip oluşturduğunu ve App Store’da daha fazla reklam yerleşimi sunduğunu gösterdi.

 • Apple, reklamcılığı işletmesi için anlamlı bir gelir kaynağı haline getirme çabalarını sürdürürken, birçok kişi bunun Apple ekosistemindeki diğer reklam teknolojisi şirketlerinin faaliyetlerini daha da zorlaştırmaya devam etmesini bekliyor. Kaynak

Tesla (TSLA) CEO’su Elon Musk Pazar günü Tesla’nın üç milyondan fazla araba yaptığını tweetledi. Kaynak

 • Milyonuncu arabayı yaptığınız için Giga Şanghay’ı tebrik ederiz! Toplam Tesla araç sayısı artık 3 milyonu aştı.” diye tweet attı Musk.
 • Tesla, bu yılın başlarında araç teslimatlarını yıllık 50% artırmayı planladığını söyledi. Tesla, Şanghay fabrikasına ek olarak Kaliforniya, Fremont’taki fabrikalarda otomobil üretiyor. Musk, Temmuz ayında şirketin ilk fabrikası olan Fremont fabrikasının 2 milyon araba yaptığını söyledi.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Küresel Piyasalarda Perakende Haftası!
 • Altın: Altın, geçtiğimiz cuma art arda dört haftayı kazançla kapatmanın zaferini yaşarken FED tarafından gelen henüz görevin tamamlanmadığına ilişkin sinyaller ve  Çin’in ekonomik toparlanmada zorlandığına dair verilerle birlikte geriledi.
 • Çin’de yayınlanan ekonomik veriler, ülkenin toparlanmasının yavaşladığını gösterirken bu durum potansiyel olarak dünyanın en büyük tüketicisi Çin olduğu için altına yönelik fiziksel talebin kısılacağı endişelerini de beraberinde getirdi.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol: Petrol, en önemli tüketici olan Çin’den gelen olumsuz veriler ve İran’dan daha fazla arz beklentisi nedeniyle yeni haftaya düşüşle başladı.
 • Piyasalarda, İran’la nükleer anlaşmayı yeniden canlandırma süreci öne çıkıyor.  Anlaşmayla birlikte İran milyonlarca varil ham petrolü birkaç ay içinde küresel piyasalara sürebilir. Anlaşma kapsamında ABD İran’dan petrol alımlarına uyguladığı ambargoları kaldıracak. Anlaşmanın, ABD’nin İran’ın petrol ithalatına tarihi yasağı kaldırması beklenmese de diğer ülkeler yaptırımlara maruz kalmadan İran’dan petrol alabilecek. İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü yakın zamanda anlaşmanın imzalanabileceğini, son müzakerelerde önemli ilerleme sağlandığını belirtti.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. 

Küresel Piyasalarda Perakende Haftası!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı