Bültenler

Küresel Piyasalarda Bu Hafta!

August 1, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Küresel Piyasalarda Bu Hafta!

Borsa ve Yatırımcılar

Kuş Bakışı Küresel Piyasalar: Geçtiğimiz hafta ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte 0,9% küçülerek, ülkenin resmi olmasa da teknik resesyona girmesi, küresel dolar talebinin azalmasını ve tahvil faizlerinde düşüşü beraberinde getirdi. Öte yandan, ABD’de küresel resesyona ilişkin endişelerin artırmasına karşın, FED’in daha yavaş faiz artışına gideceği beklentileri ve açıklanan pozitif şirket kazanç raporları hisse senedi piyasalarını destekledi.

Küresel piyasalar yeni haftaya karışık bir seyirde başladı. Özellikle Çin’deki zayıf ekonomik veriler ve FED üyelerinden gelen şahin tonda açıklamalar piyasalar üzerinde etkili oluyor.

 • Çin’de imalat sanayi PMI verisi temmuz ayında 1,2 puanlık düşüşle 3 ayın en düşük seviyesi olan 49’a geriledi. Özel sektörün aktivitesini ölçen Caixin satınalma yöneticileri endeksi (PMI) 50,4’e geriledi. Veriler, yılın ikinci çeyreğinde pandemi kapanmalarının yaşandığı Çin ekonomisinin henüz toparlanmadığına işaret ederken bu durum, küresel çapta talebin yavaşlamaya devam edeceği beklentilerini de beraberinde getirdi.
 • Güvercin (ılımlı) tonda açıklamaları ile bilinen FED üyesi Neel Kashkari, “Enflasyonu aşağıya getirmeye kararlıyız ve bunun için ne gerekiyorsa yapacağız. 2% enflasyon hedefimizden çok uzaktayız”  ifadelerini kullandı. Kashkari’nin bu yıl toplantılarda oy hakkı bulunmamaktadır.

Kazanç raporları: Cuma gününe kadar S&P 500′ün 55%′inden fazlası kazanç bildirdi. FactSet verileri, bu şirketlerin 72%′sinin analist kazanç tahminlerini geçtiğini gösteriyor. Kaynak

Enerji ve Sağlık Sektörlerindeki şirketler tarafından bildirilen pozitif kazanç sürprizleri, geçen hafta kazanç artış oranındaki artışa önemli katkılarda bulundu. Hisse başına kâr tahminlerinde yukarı yönlü revizyonlar ve Enerji sektöründeki şirketler için olumlu kazanç sürprizleri, ikinci çeyreğin sonundan (30 Haziran) bu yana endeks kazançlarındaki genel artışa en büyük katkıyı sağladı.

Geleceğe bakıldığında ise analistler 2022’nin üçüncü çeyreği için 6,7% ve 2022’nin dördüncü çeyreği için 6,7% kazanç artışı bekliyorlar. 2022 mali yılı için ise analistler, 8,9%’luk bir kazanç artışı öngörüyor. Kaynak

Bugün piyasa kapanışı sonrasında, Activision Blizzard (ATVI), Pinterest (PINS), Devon Energy (DVN), Mosaic (MOS) gibi şirketlerin kazanç raporları takip edilecek.

 • Salı günü: Advanced Micro Devices (AMD), Paypal Holdings (PYPL), Starbucks (SBUX), Uber (UBER), SOFI Technologies (SOFI), Airbnb (ABNB), Occidental Petroleum (OXY), Caterpillar (CAT) gibi şirketlerin raporları takip edilecek. 
 • Çarşamba günü: Lucid Motors (LCID), Moderna (MRNA), Fisker (FSR), Robinhood (HOOD) raporları açıklanacak.
 • Perşembe günü: AMC Entertainment (AMC) ve Alibaba (BABA) gelir raporu açıklayacak en önemli isimlerden.

Ekonomik Takvim: Bugün TSİ 17.00’de İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi verisi açıklanacak. Bu hafta ise piyasanın dikkati perşembe günü yayımlanacak temmuz ayı işsizlik maaşı başvuruları ve Cuma günü yayımlanacak tarım dışı istihdam verilerinde olacak.

Küresel Piyasalarda Bu Hafta!

Korku: ABD büyüme verisi ekonomide daralmaya işaret etse de Ilımlı FED kararı, pozitif şirket bilançoları sonrası yatırımcı duygusu, “korku” bölgesindeki seyrini sürdürüyor.

Hisseler

Bank of America, tüketicinin gücü düşünüldüğünde en önemli ölçütün işsizlik olduğunu söylüyor. 

 • Bank of America analistleri 27 Temmuz’da, “Genel olarak, tüketicilerin işleri olduğu sürece, kart kredilerinde temerrüde düşmemelerini (böylece kredi puanlarını etkilemelerini) değil, aylık ödemelerini yapmalarını bekliyoruz” diye yazdı. Kaynak
 • Banka, bu ayın başlarında American Express, Discover, Capital One ve Synchrony gibi büyük kart veren kuruluşların genellikle güçlü satın alma hacimleri ve tahminden daha iyi kredi büyümesi gösteren ikinci çeyrek kazançları bildirdiğini kaydetti.
 • Bu nedenle Bank of America, American Express’teAL” notuna sahip ve mevcut fiyatlardan yaklaşık 19%′luk bir artışla 183 dolarlık bir fiyat hedefi verdi. Bu, 2023 hisse başına kâr tahmininin yaklaşık 16 katına denk geldiği belirtilebilir.
 • Ayrıca bankanın, Capital One Financial için de yaklaşık 31%′lik bir yükselişi temsil eden 144 dolarlık bir fiyat hedefiyle bir “AL” tavsiyesi var.

Alibaba (BABA): Çinli e-ticaret devi Alibaba, ABD düzenleyicilerine uyacağını ve New York ve Hong Kong’daki listelerini korumak için çalışacağını söyledi. Kaynak

 • Pazartesi günü Hong Kong borsasına yaptığı açıklamada, “Alibaba, piyasa gelişmelerini izlemeye, yürürlükteki yasalara ve düzenlemelere uymaya ve hem NYSE hem de Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’ndaki liste durumunu korumak için çaba göstermeye devam edecek” dedi.
 • Açıklama, Alibaba’nın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun cuma günü denetim gereksinimlerini karşılamadığı için listeden çıkarılma riski taşıyan Çinli şirketler listesine eklenmesinin ardından geldi.

Alphabet (GOOGL): Google CEO’su Sundar Pichai Çarşamba günü çalışanlara, 174.000′den fazla çalışanından nereye odaklanmak ve verimliliği artırmak konusunda fikirlerini alacak olan “Simplicity Sprint” adlı yeni bir çabayı duyurdu. Kaynak

 • Pichai, Google’ın bir şirket olarak verimliliğinin, personel sayısı verilmesi gereken yerde olmadığını söyledi ve sertleşen bir ekonomi konusunda uyardı.
 • İK şefi Fiona Cicconi de işten çıkarmalarla ilgili endüstri çapındaki endişeleri kabul etti ve şirketin ”şu anda Google’ın genel işgücünü azaltmak istemediğini” söyledi, ancak daha fazla verimlilik ve odaklanma ihtiyacını yineledi.

Goodyear (GT), Avrupa’da lastik üretiminde 3 boyutlu baskı kullanan 77 milyon dolarlık bir fabrika açtı ve yakın zamanda bir Tesla üzerinde yeni 3 boyutlu baskılı havasız lastikleri test etti. Kaynak

 • Eklemeli imalat olarak da bilinen 3 boyutlu yazıcıların endüstriler tarafından kullanımı artıyor ve Boeing, GE, Caterpillar ve Cummins gibi şirketler de kullanan şirketler arasında.
 • Ancak McKinsey’nin tahminine göre, önümüzdeki on yılda hızla büyümesi beklense de, hala imalat sektörünün nispeten küçük bir parçası, 12 trilyon dolarlık üretim pazarının sadece 2-3%′ü.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Küresel Piyasalarda Bu Hafta!
 • Altın: Altın fiyatları, Mart ayından bu yana en büyük yüksekselişini kaydettikten sonra bu hafta tarım dışı istihdam verisine odaklandı. Powell’ın resesyona ilişkin yorumları istihdam piyasasının güçlü olduğuna işaret ederken bu hafta gelecek olan ABD tarım dışı istihdam verisi bu argümanın gücünü gösterecek.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol:Çin’den gelen zayıf veriler, petrol fiyatları üzerinde etkili olurken bu hafta gözler çarşamba günü gerçekleştirilecek olan OPEC+ toplantısında!
 • Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve birlikte hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+, 3 Ağustos’ta gerçekleşecek toplantıda ABD’nin daha fazla arz talebine rağmen Eylül ayı için petrol arzını sabit tutmayı değerlendirecek. Ayrıca petrol piyasalarında OPEC+ toplantısından sınırlı bir üretim artışı kararı çıkabileceği ifade ediliyor.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. 

Küresel Piyasalarda Bu Hafta!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı