Bültenler

Küresel Piyasalar Yeni Haftaya Nasıl Girdi?

October 17, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Küresel Piyasalar Yeni Haftaya Nasıl Girdi?

Borsa ve Beklentiler

Kuş Bakışı Piyasalar: Geçtiğimiz haftanın gündeminde öne çıkan başlıklar; beklentileri aşan enflasyon verisi, veri ile birlikte FED’in şahin tutum göstereceğine yönelik endişeler ve bu endişelerin neticesinde ortaya çıkması beklenen resesyon ihtimalleriydi.

 • Güncelde FED’in kasım ve aralık aylarında 75 baz puanlık faiz artırımına gideceği beklenirken San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard da yıl sonunda politika faizinin 4,5-5% bandında olması gerektiğini savundu.
 • Yeni haftanın ilk günü bu temaların etkisiyle güne başlasa da risk iştahında bir toparlanma çabası dikkatleri çekiyor. Bu hafta genelinde gündemi etkileyebilecek başlıklar olarak ABD’de şirketlerin üçüncü çeyrek finansal sonuçları ve sanayi üretimi, Avro Bölgesi ve İngiltere’de enflasyon, Çin’de büyüme ve yurt içinde TCMB’nin faiz kararı takip edilecek.

Bankalarda Neler Oldu? ABD’nin en büyük bankalarından bazıları, cuma günü bilanço sezonunu başlattı. Genel olarak bankalar yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi noktasında ciddi sorunlarla karşı karşıya kalsalar da FED’in faiz oranlarındaki artışın gelire pozitif etkisiyle bu sorunlar dengelendi. Çeyreklik raporlarda tüketicilerin sağlıklı bir şekilde harcama yaptığına ve işletmelerin ve hanehalklarının iyi durumda olduğuna dair bazı ipuçlarıyla birlikte, ekonomik resmin belirsizliğini korumasına ilişkin vurgular vardı.

 • JPMorgan Chase, çeyreklik sonuçlarında kazanç ve gelir tahminlerinin zirvesine ulaştı. Citigroup, ana işi olarak hem tüketici hem de yatırım bankacılığının bir karışımı olması nedeniyle karışık sonuçlar açıkladı. 
 • Öte yandan Morgan Stanley daha çok yatırım bankacılığı/yatırım yönetimi işlerine ve daha az tüketici bankacılığı odağına sahip olması sebebiyle hisse başına kâr ve gelir beklentilerini kaçırdı. Şirket, yatırım bankacılığı gelirinin yıllık 55% düştüğünü ve varlık yönetimi gelirinin 20% düştüğünü açıkladı. 

Bilanço Sezonu Nasıl Gidiyor?: S&P 500’deki şirketlerin şimdiye kadar 7%’si üçüncü çeyrek bilançolarını bildirdi. Bu şirketlerin 69%’u hisse başına kâr tahminlerinin üzerinde sonuçlar bildirdi. FactSet, genel olarak, S&P 500 şirketlerinin kazançlarının bu dönemde 1,6% artış yolunda olduğunu, gelirin ise 8,5% artmasının öngörüldüğünü söyledi. S&P 500’deki yaklaşık 66 şirketin ise bu hafta kazanç raporlarını bildirmesi planlanıyor. 

 • Geleceğe bakıldığında, FactSet analistleri 2022’nin 4. çeyreği için 3,6% ve 2022 yılı için 7% kazanç artışı bekliyorlar. 2023’ün ilk çeyreği ve 2023’ün ikinci çeyreği için analistler, 5,8% ve 4,3% kazanç artışı öngörüyor. 2023 yılı için analistler, 7,6%’lık bir kazanç artışı öngörüyor.
 • Bu hafta bilanço açıklayacak şirketler arasında kuşkusuz en dikkat çekeni elektrikli araç devi Tesla’nın çeyreklik raporu olacak. Ancak yine de hafta genelinde açıklanacak bilançolara baktığımızda Bank of America’dan Netflix’e, Snap’ten American Airlines’a kadar pek çok alanında devleşmiş şirketin çeyreklik bilançolarına tanık olacağız. Bilanço döneminin pozitif katalizör etkisinden yararlanmayı uman yatırımcılar bu haftaya dikkat kesilse iyi eder!

AŞIRI KORKU: Enflasyon verisinin beklentilerin üstünde gelerek FED’in faiz artışı patikası hakkındaki şahin fiyatlamaların sürmesine neden olmasıyla piyasadaki yatırımcı duygusu yeni haftaya da “AŞIRI KORKU” bölgesinde seyrediyor.

Küresel Piyasalar Yeni Haftaya Nasıl Girdi?
 • Ne anlama geliyor? Bu endeks, finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçer. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
 • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Bu Hafta Ne Var?

 • (ABD, Eylül) Sanayi Üretimi: 18 Ekim, TSİ 16.15

Beklenti: 0,1%

Nasıl Okunmalı? Sanayi üretimi verisi, ülke sanayisindeki gelişmeleri anlayabilmek adına takip edilen performans göstergelerinden biridir. Beklentilerin üstünde gelen bir veri, ülke sanayisindeki gelişimin bir kanıtını sunarken verinin beklentilerin altında gelmesi, ülke sanayisine ilişkin negatif bir duruma işaret eder. 

 • ABD Bej Kitap: 19 Ekim, TSİ 21.00

Nasıl Okunmalı? FOMC toplantılarının 14 gün öncesinde ABD Merkez Bankası tarafından yayınlanan “Bej Kitap” ekonomideki mevcut durumu özetler. Kitapta istatistikler değil, iş insanlarının ve ekonomistlerin ekonominin gidişi hakkındaki görüşleri bulunur. 

 • (ABD) İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurusu: 20 Ekim, TSİ 15.30 

Beklenti: 232 Bin Kişi

Nasıl Okunmalı? Güçlü iş gücü, güçlü ekonomi demektir. Beklentilerin altında gelen bir veri, daha az işsiz demektir ve doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

 • (ABD, Ekim) Philadelphia FED İmalat Endeksi: 20 Ekim, TSİ 15.30

Beklenti: -5,0

Nasıl Okunmalı? Ülke ekonomisinin üretim, işgücü ve ihracat gibi önemli alanlardaki performansına yönelik öncül fikir verir. Bu yüzden beklentilerin üzerinde gelen bir veri doları güçlendirebilir. Özellikle resesyon endişeleri varken borsaya da pozitif yansıyabilir. Diğer yandan veri sadece Philadelphia eyaletini gösterdiği için etkisi sınırlıdır.

Küresel Piyasalar Yeni Haftaya Nasıl Girdi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı