Bültenler

Küresel Otomobil Üreticilerinin Tedarik Sorunu: Çip Sıkıntısı Derinleşiyor

August 20, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Küresel Otomobil Üreticilerinin Tedarik Sorunu: Çip Sıkıntısı Derinleşiyor

 

lenny-kuhne-jHZ70nRk7Ns-unsplash-2.jpg

Dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında yer alan Ford Motor (F), General Motors (GM) ve Toyota (TM)’nın montaj hatlarında yeni kesintiler duyurması ve Güneydoğu Asya’ya yayılan koronavirüs vakası dalgalarıyla birlikte otomobil endüstrisinin içinde bulunduğu çip krizi daha da derinleşiyor.

Toyota hisselerinde 1 günlük değişim

🚗Toyota (TM)

  • Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota, eylül ayında küresel üretimini %40 azaltacağını duyurdu.

  • Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan şirket, gelecek ay için planladıkları 900 bin araçlık üretimi 540 bine düşürdüklerini belirtti.

  • Şirketin Japonya, Kuzey Amerika, Çin ve Avrupa’da bulunan üretim merkezleri bu kesintiden etkilenecek yerler arasında.

👀Nasıl Etkiledi?

Son bir aydır %4,94 ve son bir haftadır %6,96 değer kaybeden şirket hisseleri, dün %4,09 daha değer kaybederek günü 168,55 dolardan tamamladı.

🚗Ford Motor (F)Ford Motor hisselerinde 1 günlük değişim

  • Malezya’daki Covid-19 vakalarının bir sonucu olan yarı iletken parça sıkıntısı nedeniyle 23 Ağustos haftasında F-150 kamyonetinin montaj hattını durduracak.

  • Kansas City’de bulunan F-150 üretim hattında, bu hafta sonu fazla mesai üretimi de durdurulacak.

👀Nasıl Etkiledi?

Son bir aydır %7,99 ve son bir haftadır %8,46 değer kaybeden şirket hisseleri, dün %2,54 daha değer kaybederek günü 12,67 dolardan tamamladı.

🚗General Motors (GM)

General Motors hisselerinde 1 günlük değişim

  • General Motors, Kuzey Amerika’daki üretim hatlarında kesinti süresini uzattı.

  • Şirket, Covid-19 nedeniyle problem yaşayan uluslararası pazarlardaki yarı iletken parçaların tedarik kısıtlamaları nedeniyle ABD, Meksika ve Kanada’da bulunan üretim programlarını düzenlemek zorunda kaldı.

  • Üretim merkezleri geçici olarak devre dışı kalacak olan modeller arasında Cadillac XT5, GMC Acadia ve Chevrolet Blazer bulunuyor.

👀Nasıl Etkiledi?

Son bir aydır %11,59 ve son bir haftadır %9,50 değer kaybeden şirket hisseleri, dün %3,47 daha değer kaybederek günü 49,08 dolardan tamamladı.

🏃Bir Adım Gerisi

Pandemi döneminde başlayan ve günümüzde hâlâ devam eden küresel çip sıkıntısı, yarı iletken çiplere olan talebin üretimden daha fazla olduğu, 169’dan fazla sektörün etkilendiği bir krizdir.

Tüketiciler, aralarında video kartı, oyun konsolları, arabalar ve diğer elektrikli cihazlar da bulunan birçok üründe büyük kıtlık ve kuyruklarla karşılaşmaktadır.

 

external link icon
norwegian-cruise-line_norwegian-escape_18909653 (1) (1)

2024’te Muhteşem Yedili’yi Geride Bırakabilecek Hisseler