Borsa Haberleri

Küresel Momentum Listesine Türkiye’den Şirket Girdi!

Aralık 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Küresel Momentum Listesine Türkiye’den Şirket Girdi!

BofA Securities’in bilançolar, fiyat ve haberlerden gelen duyarlılığa dayalı olarak en iyi “küresel momentum” hisse listesinde Türkiye’den BİM Birleşik Mağazalar (BIMAS) yer aldı. 

BofA’nın söz konusu sıralaması üç tür momentumu (bilanço momentumu, fiyat momentumu ve haber momentumu) bir araya getiriyor ve her üçünde de ortalamanın üzerinde pozitif değişim gösteren hisselere yer veriyor.

Rapora göre, mevcut en olumlu üçlü momentum hisseleri arasında küresel yazılım, enerji ve sigorta sektörlerinden; en olumsuzlar da malzeme, gayrimenkul ve tüketici temel ürünleri sektörlerinden oluştu.

Bilanço momentumu, hisse başına kâr tahminlerindeki üç aylık değişime göre bilanço öngörüleri üzerindeki fikir birliğindeki değişimi izliyor. Fiyat momentumu, hisseleri alıp satan piyasa katılımcılarının duyarlılığını yakalıyor ve son olarak haber momentumu, 90 gün önceki makalelerden gelen haberlere yönelik duyarlılığı ölçerek güncel olayları ve eğilimleri vurguluyor. 

Bu kapsamda listede yer alan diğer hisselerden bazılarını aşağıda inceleyebilirsin:

  • Futu Holdings Limited (FUTU)
  • JOYY (YY)
  • Xiaomi (XIACY)
  • Nissan Motor (NSANY)
  • DoorDash (DASH)
  • Pinterest (PINS

🤩 Yatırım Bankaları BİM’i Seviyor

1995’te sadece 21 mağazayla faaliyetlerine başlayan BİM, günümüzde Türkiye’nin organize perakende sektöründe pazar payı en yüksek şirketi olarak öne çıkıyor. Temel ilkesi; yüksek kaliteyi en uygun fiyata tüketicilere sunmak olan BİM, hard-discount (yüksek indirim) modelinin Türkiye’deki ilk temsilcisi. 

Yalnızca Türkiye’de değil, Fas ve Mısır gibi ülkelerde de faaliyet gösteren şirket Fas’ta 659, Mısır’da ise 329 mağazada hizmet veriyor. BİM’in 2023 yılı itibariyle tüm ülkelerde toplam 11.818 mağazası bulunuyor. 

Görünüşe göre BİM’i beğenen tek yatırım bankası BofA değil. JPMorgan analistleri BİM Birleşik Mağazalar için hedef fiyatını 205 TL’den 436 TL’ye yükseltti, tavsiyesini “AĞIRLIĞINI ARTTIR” olarak koruyor. HSBC analistleri ise BIMAS için hedef fiyatını 310 TL’den 410 TL’ye yükselterek “AL” tavsiyesini sürdürüyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti