Bültenler

Küresel Ekonomik Veriler ve Yükselen Petrol Fiyatlarıyla Borsalar Ekside Kapandı

Eylül 6, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Küresel Ekonomik Veriler ve Yükselen Petrol Fiyatlarıyla Borsalar Ekside Kapandı

Borsalar, yatırımcıların Çin ve Avrupa’dan gelen zayıf ekonomik verilerin, ABD fabrika siparişlerinde aylardır görülen ilk düşüşün ve uluslararası petrol arz kesintilerinin etkisini tarttığı dünü ekside tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,08%, S&P 500 0,42% ve Dow Jones 0,56% düştü.

Analist Yorumu 

Yatırımcılar, geçen hafta cuma günkü iyimser kapanışın ardından dün Labor Day tatilinden genel olarak riskten uzak bir ruh haliyle döndü.

Geçtiğimiz hafta S&P, ekonomistlerin beklentilere paralel bir artış olarak değerlendirdiği ABD ağustos ayı istihdam rakamlarının ardından haziran ayından bu yana en büyük haftalık kazancını elde etti.

Ancak dün, Rusya’nın ardından Suudi Arabistan’ın da günde 1 milyon varillik üretim kesintisini üç aylığına uzattığı haberi geldi. Söz konusu gelişmelerin ardından petrol dün değer kazandı.

Capitol Securities Management stratejisti ve genel müdürü Kent Engelke, “Bugün her şey petrol ve faiz oranlarıyla ilgili.” diyor.

Engelke, arz kesintisi haberinin ardından yatırımcıların sorduğu sorunun, yüksek enerji maliyetlerinin fiyatlara nasıl yansıyacağı ve FED’in artışları azaltma çabaları olacağını söyledi.

Bu enflasyon temellerine ne yapar?” sorusunun yanıtı, Engelke’ye göre, geçen yıl ulaşılan en yüksek seviyeler gibi olmasa da, daha yüksek enflasyona geri dönüş olabilir.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Önceki kayıplarından toparlanan bazı piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerin endeks performansını güçlendirmesi

2. Suudi Arabistan’ın gönüllü günlük bir milyon varil üretim kesintisini Aralık 2023’e kadar uzatacağı haberlerinin ardından petrol fiyatlarında görülen artış

3. Diğer ülkelerden gelen bazı zayıf PMI verilerinin küresel büyüme endişelerini artırması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Teknoloji, İletişim

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Sanayi, Ham Madde, Emlak, Finans

Öne Çıkan Hisseler

Blackstone (BX) ve Airbnb (ABNB), her iki ismin de S&P 500 endeksine dahil edileceği haberlerinin ardından sırasıyla 4% ve 7,2% yükseldi. Değişiklikler, 18 Eylül’de işlemlerin başlamasından önce yürürlüğe girecek.

Warner Bros. Discovery (WBD) hisseleri, medya şirketinin Amerika Yazarlar Birliği ve Hollywood’daki SAG-AFTRA oyuncuları tarafından devam eden grevler ışığında 2023 mali beklentilerini düşürmesinin ardından 0,7% arttı. Şirket grevlerin yakında sona ereceğinden “umutlu” ancak bunun mali etkisi faiz, vergi, amortisman ve itfa payları öncesi 2023 bilançosu üzerinde tahmini 300 milyon ile 500 milyon dolarlık bir etki yaratabilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti